فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

مبانی امنیت شبکه

محصول جدید

مهندس رضا حاتمیان - مهندس رامین مولاناپور

جزییات بیشتر

تولید کننده
آتی نگر

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : رضا حاتمیان - رامین مولاناپور

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
تعداد صفحات : 184
نوبت چاپ : 1
سال چاپ : 1391
شابك : 9786006004433

اطلاعات بیشتر

مدل هفت لایه ای OSI از سازمان استاندارد جهانی ISO

لایه ۱ _ لایه فیزیکی Physical Layer

لایه ۲ _ لایه پیوند داده ها Data Link Layer

لایه ۳ _ لایه شبکه Network Layer

لایه ۴ _لایه انتقال Transport Layer

لایه ۵ _ لایه جلسه Session Layer

لایه ۶ _ لایه ارائه Presentation Layer

لایه ۷ _ لایه کاربرد Application Layer


از لایه های پایین به بالا ، سرویس های ارائه شده ( با تکیه بر سرویسی که لایه های زیرین ارائه می کنند) پیشرفته تر می شوند .

این مدل به منظور تعریف یک استاندارد جهانی و فراگیر ارائه شد و گمان می رفت که تمام شبکه ها بر اساس این مدل در هفت لایه طراحی شوند ، به گونه ای که در دهه هشتاد سازمان ملی علوم در آمریکا عنوان کرد که در آینده فقط از این استاندارد حمایت خواهد کرد ، ولی در عمل ، طراحان شبکه به این مدل وفادار نماندند. مثلاً شرکت ناول مدل ۵ لایه ای خودش را به کار گرفت و در اینترنت مدل TCP/IP فراگیر شد . در اینجا به دلایل شکست مدل OSI نخواهیم پرداخت زیرا پاره ای از این عوامل از مسائل غیر علمی ( همانند انتشار رایگان اصل برنامه های TCP/IP توسط دانشگاه برکلی ) نشأت می گیرد و محل بحث و مناقشه است.

در ادامه به اختصار وظائف هر لایه در مدل OSI را تعریف خواهیم کرد.

لایه فیزیکی

وظیفه اصلی در لایه فیزیکی ، انتقال بیتها بصورت سیگنال الکتریکی و ارسال آن بر روی کانال می باشد. واحد اطلاعات در لایه بیت است و بنابراین این لایه هیچ اطلاعی از محتوای پیام ندارد و تنها بیتهای ۰ و ۱ را ارسال یا دریافت می کند. پارامترهایی که باید در این لایه مورد نظر باشند عبارتند از : ظرفیت کانال فیزیکی و نرخ انتقال (Channel Capacity and Bit Rate ) ، نوع مدولاسیون ، چگونگی کوپلاژ با خط تلفن ، مسائل مکانیکی و الکتریکی مانند نوع کابل ، باند فرکانسی و نوع رابط ( کانکتور) کابل.

در این لایه که تماماً سخت افزاری است ، مسائل مخابراتی در مبادله بیتها ، تجزیه و تحلیل شده و طراحی های لازم انجام می شود. طراح شبکه می تواند برای طراحی این لایه ، از استاندارد های شناخته شده انتقال همانند RS-232 و RS-422 و RS-423 و … که سخت افزار آنها موجود است ، استفاده کند. این لایه هیچ وظیفه ای در مورد تشخیص و ترمیم خطلا ندارد.

لایه پیوند داده ها

وظیفه این لایه آنست که با استفاده از مکانیزم های کشف و کنترا خطا ، داده ها را روی یک کانال انتقال که ذاتاً دارای خطا است ، بدون خطا و مطمئن به مقصد برساند. در حقیقت می توان وظیفه این لایه را بیمه اطلاعات در مقابل خطاهای احتمالی دانست ؛ زیرا ماهیت خطا بگونه ای است که قابل رفع نیست ولی می توان تدابیری اتخاذ کرد که فرستنده از رسیدن یا نرسیدن صحیح اطلاعات به مقصد مطلع شده و در صورت بروز خطا مجدداً اقدام به ارسال اطلاعات کند؛ با چنین مکانیزمی یک کانال دارای خطا به یک خ مطمئن و بدون خطا تبدیل می شود.

یکی دیگر از وظائف لایه پیوند داده ها آنست که اطلاعات ارسالی از لایه بالاتر را به واحدهای استاندارد و کوچکتری شکسته و ابتدا و انتهای آنرا از طریق نشانه های خاصی که Delimiter نامیده می شود ، مشخص نماید . این قالب استاندارد که ابتدا و انتهای ان دقیقاً مشخص شده ، فریم نامیده می شود؛ یعنی واحد اطلاعات در لایه دوم فریم است.

کشف خطلا که از وظائف این لایه می باشد از طریق اضافه کردن بیتهای کنترل خطلا مثل بیتهای Parity Check وChecksum و CRC انجام می شود.

یکی دیگر از وظایف لایه دوم کنترل جریان یا به عبارت دیگر تنظیم جریان ارسال فریم ها به گونه ای است که یک دستگاه کند هیچگونه فریمی را به خاطر آهسته بودن از دست ندهد . از دیگر وظایف این لایه آنست که وصول داده های یا عدم رسید داده ها را به فرستنده اعلام کند.

در بخشهای قبل اشاره کردیم که بسیاری از شبکه ها از کانال اشتراکی استفاده می کنند و ارسال همزمان دو ایستگاه منجر به تصادم (اختلاط سیگنال انتقال ) و خرابی داده ها خواهد شد. یکی دیگر از وظایف این لایه آنست که قراردادهایی را برای جلوگیری از استدام سیگنال ایستگاههایی که از کانال اشتراکی استفاده می کنند ، وضع کنند چرا که فرمان ارسال داده بر روی کانال مشترک از لایه دوم سادر می شود . این قراردادها در زیر لایه هایی به نام MAS ( Medium Access Sublayer ) تعریف شده است.

وقتی یک واحد اطلاعاتی تحویل یک ماشین متصل به کانال فیزیکی در شبکه شد ، وظیفه این لایه پایان می یابد. از دیدگاه این لایه ، ماشینهایی که به کانال فیزیکی متصل نمی باشد ف در دسترس نمی باشند. کنترل سخت افزار لایه فیزیکی بر عهده این لایه است. وظایف این لایه نیز با استفاده از سخت افزار های دیجیتال انجام می شود.

لایه شبکه

در این لایه اطلاعات به صورت بسته هایی سازماندهی می شود و برای انتقال مطمئن تحویل لایه دوم می شود. با توجه به آنکه ممکن است بین دو ماشین در شبکه مسیرهای گوناگونی وجود داشته باشد ، لذا این لایه وظیفه دارد هر بسته اطلاعاتی را پس از دریافت به مسیری هدایت کند تا آن بسته بتواند به مقص برسد. در این لایه باید تدابیری اندیشیده شود تا از ازدحام (یعنی ترافیک بیش از اندازه بسته ها در مسیریاب یا مرکز سوئیچ ) جلوگیری شده و از ایجاد بن بست ممانعت به عمل بیاورد .

هر مسیریاب می تواند به صورت ایستا و غیر هوشمند بسته ها را مسیر یابی کند. همچنین می تواند به صورت پویا و هوشمند برای یسته ها مسیر انتخاب نماید. در این لایه تمام ماشینهای شبکه دارای یک آدرس جهانی و منحصر به فرد خواهد بود که هر ماشین بر اساس این آدرسها اقدام به هدایت بسته ها به سمت مقصد خواهد کرد.

این لایه ذاتاً “بدون اتصال(Connectionless)” است یعنی پس از تولید یک بسته اطلاعاتی در مبداء بدون هیچ تضمینی در رسیدن آن بسته به مقصد ، بسته شروع به طی مسیر در شبکه می کند. وظایف این لایه به سیستم نامه رسانی تشبیه شده است؛ یک پاکت محتوی نامه پس از آنکه مشخصات لازم بر روی آن درج شد، به صندوق پست انداخته می شود ، بدون آنکه بتوان زمان دقیق رسیدن نامه و وجود نامه را در مقصد ، از قبل حدس زد. در ضمن ممکن است نامه به هر دلیلی گم شود یا به اشتباه در راهی بیفتد که مدتها در مسیر بماند و زمانی به گیرنده آن برسد که هیچ ارزشی نداشته باشد.

در این لایه تضمینی وجود ندارد وقتی بسته ای برای یک ماشین مقصد ارسال می شود آن ماشین آماده دیافت ان بسته باشد و بتواند آنرا دریافت کند. در ضمن هیچ تضمینی وجود ندارد وقتی چند بسته متوالی برای یک ماشین ارسال می شود به همان ترتیبی که بر روی شبکه ارسال شده ، در مقصد دریافت شوند. همچنین ممکن است که وقتی بسته ای برای یک مقصد ارسال می شود ، به دلیل دیر رسیدن از اعتبار ساقط شده و مجدداً ارسال شود و هر دو بسته ( قدیم و جدید ) با هم برسند . این مسائل در لایه بالاتر قابل حل خواهد بود.

هر چند وظایف این لایه می تواند بصورت نرم افزاری پیاده شود ولی برای بالاتر رفتن سرعت عمل شبکه ، می توان برای این لایه یک کامپیوتر خاص طراحی نمود تا در کنار سخت افزار لایه های زیرین ، بسته ها را روی شبکه رد و بدل کند.

لایه انتقال

در این لایه بر اساس خدمات لایه زیرین ، یک سرویس انتقال بسیار مطمئن و “اتصال گرا(Connection Oriented)” ارائه می شود. تمام مشکلاتی که در لایه شبکه عن.ان شد در این لایه حل و فصل می شود:

i. قبل از ارسال بسته ها ، نرم افزار این لایه اقدام به ارسال یک بسته ویژه می نماید تا مطمئن شود که ماشین گیرنده آماده دریافت اطلاعات است.

ii. جریان ارسال اطلاات شماره گذاری شده تا هیچ بسته ای گم نشود یا دوبار دریافت نشود.

iii. ترتیب جریان بسته ها حفظ می شود.

iv. در این لایه پروسه های مختلفی که بر روی یک ماشین واحد اجرا شده اند ، آدرس دهی می شوند به نحوی که هر پروسه بر روی یک ماشین واحد ، به عنوان یک هویت مستقل داده های خود را ارسال یا دریافت نمایند.

واحد اطلاعات در این لایه قطعه (Segment) است. از وظائف دیگر این لایه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

i. تقسیم پیامهای اطلاعاتی بزرگ به بسته های کوچکتر

ii. بازسازی بسته های اطلاعاتی و تشکیل یک پیام کامل

iii. شماره گذاری بسته های کوچکتر جهت بازسازی

iv. تعیین و تبین مکانیزم نامگذاری ایستگاه هایی که در شبکه اند.

وظائف این لایه (و لایه های بعدی) با استفاده از نرم افزار پیاده سازی می شوندو فقط بر روی ماشین های نهایی (HOST) وجود دارد و مراکز سوئیچ به وظائف این لایه احتیاجی ندارند(مگر در موارد خاص).

لایه جلسه

وظیفه این لایه فراهم آوردن شرایط یک جلسه ( نشست ) همانند ورود به سیستم از راه دور(Remote Login) ، احراز هویت طرفین ، نگهداری این نشست و توانایی از سرگیری یک نشست در هنگام قطع ارتباط می باشد. وظائف این لایه را می توان در موارد زیر خلاصه کرد : برقراری و مدیریت یک جلسه ، شناسایی طرفین ، مشخص نمودن اعتبار پیام ها ، اتمام جلسه و حسابداری مشتری ها(Accounting).

لابه ارائه(نمایش)

در این لایه معمولاً کارهایی صورت می گیرد که اگرچه بنیادی و اساسی نیستندو لیکن به عنوان نیازهای عمومی تلقی می شوند. مثل فشرده سازی فایل (Data Compression) ، رمزنگاری (Encryption) برای ارسال داده های محرمانه ، رمزگشایی(Decryption) ، تبدیل کدها به یکدیگر ( وقتی که دو ماشین از استانداردهای مختلفی برای متن استفاده می کنند؛ مثل تبدیل متون EBCDIC به ASCII و بالعکس ).

لایه کاربرد

در این لایه ، استاندارد مبادله پیام بین نرم افزارهایی که در اختیار کاربر بوده و بنحوی با شبکه در ارتباطند ، تعریف می شوند. لایه کاربرد شامل تعریف استانداردهایی نظیر انتقال نامه های الکترونیکی ، انتقال مطمئن فایل ، دسترسی به بانکهای اطلاعاتی راه دور ، مدیریت شبکه و انتقال صفحات وب است.

در مدل لایه ای شبکه ، وقتی یک برنامه ی کاربردی در لایه آخر اقدام به ارسال یک واحد اطلاعات می نماید ، سر آیند لازم به ان اضافه می شده و از طریق صدا زدن توابع سیستمی استاندارد به لایه زیرین تحویل داده می شوند . لایه زیر نیز می تواند پس اضافه کردن سرآیند لازم ، آنرا به لایه پایین تحویل می دهد و این روند تکرار می شود تا آن واحد اطلاعات روی کانال فیزیکی ارسال شود . در مقصد پس از دریافت یک واحد اطلاعات از روی خط فیزیکی ، تحویل لایه بالاتر شده و در هر لایه پس از تحلیل و پردازش لازم ، سرآیند اضافه شده را حذف و به لایه بالاتر تحویل می دهد....

مبانی امنیت شبکه - خریدکتاب  -  فروش کتاب -   چاپ کتاب -   بانک کتاب -   فروشگاه اینترنتی کتاب زبان انگلیسی  -  سایت فروش کتاب  -  سفارش کتاب اینترنتی  -  چاپ کتاب دانشگاهی  -  فروش کتابهای خارجی  -   خرید کتاب اینترنتی  -  مجوز چاپ کتاب کامپیوتر  -   فروشگاه اینترنتی لوح فشرده  -  کتاب فروشی اینترنتی  

دانلود كتاب,جزوه درسي,جزوه دانشگاهي,خرید کتاب, چاپ کتاب, خرید اینترنتی کتاب, کتاب رمان, کتاب دانشگاهی, مشاوره چاپ کتاب, فروش کتاب اینترنتی, چاپ کتاب, تبدیل پایان نامه به کتاب, ارسال کتاب, بانک کتاب کمک درسی, فروش پستی کتاب, پیک کتاب, فروش نرم افزار, چاپ تیراژ کم, خریدکتاب, فروش کتاب, چاپ کتاب, بانک کتاب,خرید کتاب, کتاب دانشگاهی, مشاوره چاپ کتاب, فروش کتاب, چاپ کتاب, تبدیل پایان نامه به کتاب, ارسال کتاب, بانک کتاب, فروش پستی کتاب, پیک کتاب, فروش نرم افزار, فروشگاه اینترنتی کتاب,  خرید اینترنتی کتاب دانشگاهی, خرید اینترنتی کتاب, چاپ تیراژ کم, خرید کتاب,دانلود کتاب,نرم افزار درسی, فروش کتاب, چاپ کتاب,   بانک کتاب فروش کتاب, فروش نرم افزار, چاپ تیراژ کم,فروش آنلاین کتاب, بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی,  نرم افزار درسی

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

مبانی امنیت شبکه

مبانی امنیت شبکه

مهندس رضا حاتمیان - مهندس رامین مولاناپور

30 محصولات دیگر در همان شاخه: