فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

تب تند آمریکای لاتین

محصول جدید

سیه‌روزی برنامه‌ریزی‌شده - در این کتاب درباره «کاسترو» و «پرون» می خوانیم و از «آلنده» و «پینوشه» و منم بالولا و فوجی موری و پشت پرده کارهای شان نکته های جالب می آموزیم و درمی یابیم که منتقدان حکومت را چگونه شکنجه می کردند.

جزییات بیشتر

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : آرتور دموسلاوسکی
مترجم/ مترجمین : روشن وزیری

مشخصات محصول

قطع کتاب : رقعی
زبان : فارسی
تعداد صفحات : 508
نوبت چاپ : دوم
سال چاپ : 1395
شابك : 9789643128944
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

چند سال قبل از اینکه ‌گابریل گارسیا مارکز جایزه نوبل را بگیرد از او پرسیده بودند؛ دلت برای گزارش نویسی تنگ نشده؟ ‌گابریل گارسیا مارکز هم مثل همیشه دست ها را تکان داده بود و گفته بود؛ چرا، خیلی... الان دلم می خواهد یک گزارش از لهستان تهیه کنم... ولی خب لهستان الان سرد است و من روزنامه نگار راحت طلبی هستم. ‌گابریل گارسیا مارکز نه آن سال و نه هیچ وقت دیگر گزارشی ننوشت و هیچ وقت هم به لهستان نرفت. سال ها از آن ماجرا گذشت و یک گزارشگر لهستانی پا به سرزمین ‌گابریل گارسیا مارکز گذاشت و از کوچه پس کوچه های هاوانا شروع کرد.
از شیلی و کلمبیا عبور کرد و به آرژانتین رسید. در این سفر که سال ها طول کشید مکزیک و ونزوئلا را هم فراموش نکرد و «تب تند امریکای لاتین» حاصل این سفرها است.این کتاب یک گزارش مفصل است راجع به کشورهای امریکای لاتین و وضعیت سیاسی آن. این امریکای لاتین واقعاً جای عجیبی است. همه مردم سیاست زده هستند.
از طرف دیگر هر چند وقت یک بار یا کودتا می کنند یا انقلاب می کنند. نویسنده ها فقط نویسنده نیستند. خودشان یک پا دیپلمات هم هستند. از میگل آنخل آستوریاس بگیر تا ‌گابریل گارسیا مارکز و یوسا و فوئنتس و ده ها نویسنده سرشناس دیگر. خود ‌گابریل گارسیا مارکز همانقدر که به ادبیات امریکای لاتین و اسپانیایی زبان خدمت کرده به انقلاب پدرسالار امریکای لاتین هم خدمت کرده.کتاب تب تند امریکای لاتین، یک گزارش تنها نیست.
یک نگاه عمیق جامعه شناختی امریکای لاتین است. هم به رفتار های مردمش توجه کرده و هم به کارهای دولتمردانش و تقریباً چیزی را از قلم نینداخته. «دموسلاوسکی» گزارشگر و روزنامه نگار لهستانی با خیلی از روشنفکران امریکای لاتین مصاحبه کرده و نظر آنها را از وضعیت آن کشور ها پرسیده. دیدگاه های کارلوس فوئنتس در کنار ماریو بارگاس یوسا، اوکتاویو پاز و خیلی های دیگر لابه لای فصل ها چیده شده اند.
یک پرونده ۱۵ صفحه یی هم برای نویسنده معروف کلمبیائی، گابریل گارسیا مارکز، درست کرده تا دلیلی برای کار های سیاسی او پیدا کند. آخر باید دلیلی باشد که کسی مثل ‌گابریل گارسیا مارکز مثل یک سخنگوی کارکشته توجیه کننده تمام کارهای پدرسالار باشد.
شاید هیچ کجای دنیا به اندازه امریکای لاتین نویسنده سیاستمدار نداشته باشد.به قول «کارلوس فوئنتس»؛«می دانید یک وقتی همه ما در امریکای لاتین برای پیروزی انقلاب کوبا و استقرار حکومت کاسترو هورا می کشیدیم. بعد مساله عامل خارجی پیش آمد. دیگر هیچ جوری نمی شد خودمان را گول بزنیم. این دیگر انقلاب نبود، دیکتاتوری سرکوبگری بود.»«تب تند امریکای لاتین» با دیگر گزارش ها فرق می کند و یک گزارش خطی نیست.
شیوه روایت گزارش از نکته هایی است که آن را از دیگر گزارش ها متمایز کرده است. هم از تاریخ معاصر امریکای لاتین می گوید و هم از سیاست و روشنفکران آن .
در این کتاب درباره «کاسترو» و «پرون» می خوانیم و از «آلنده» و «پینوشه» و منم بالولا و فوجی موری و پشت پرده کارهای شان نکته های جالب می آموزیم و درمی یابیم که منتقدان حکومت را چگونه شکنجه می کردند.نخبه ها و مقامات را چگونه می ربودند و فساد فراگیر چگونه منطقه را رو به تباهی برده و می برد، جنبش ها را چگونه سرکوب می کردند و ده ها مساله حاد دیگر از چیزهایی است که دموسلاوسکی با دقت و ریزبینی در گزارش داغ خود به آنها پرداخته است.شاید این چیزها باشد که کتاب را شایسته دریافت جایزه ادبی ورشو کرده باشد.

در لایه دیگری از کتاب مواجهه سه‌نویسنده مطرح آمریکای‌لاتین با اوضاع و شرایط حاکم بر منطقه را می‌خوانیم. گابریل گارسیامارکز از حکومت فیدل کاسترو دفاع می‌کند و چشم به روی جنایات و بی‌خانمانی‌ها و مصیبت‌های حاصل از این شرایط می‌بندد. نویسنده با رعایت ادب و به‌تأسی از فرهنگ لهستان او را «ریاکار» می‌نامد. ماریو بارگاس‌یوسا که ابتدا از مدافعین انقلاب بود، دست‌آخر از مدافعین پرشور بازار آزاد می‌شود و با خشونت‌ها، رشوه‌خواری‌ها، فقر فزاینده و کلیه فجایع حاصله از مدل اقتصادی نئولیبرالیسم کنار می‌آید. اما کارلوس فوئنتس هم منتقد تمام‌عیار نسخه اقتصادی نئولیبرال برای کشورهای آمریکای‌لاتین است و هم نکوهش‌گر آرمان‌شهر «دنیای شکوهمند نوین».

***

دوموسلاوسکی

***

روشن وزیری

دکتر روشن وزیری، مترجم

***

دوموسلاوسکی

آرتور دموسلاوسکی، نویسنده

***

آرتور دموسلاوسکی، متولد ۱۹۶۷ در ورشو، خبرنگار و نویسنده، دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی فلسفه، تاریخ و تئوری تئاتر که تحصیلات فوق‌لیسانس خود را به مطالعه‌ی آمریکای لاتین اختصاص داد. تب تند آمریکای لاتین، برنده‌ی «جایزه‌ی ادبی ورشو»، سومین کتاب اوست. پیش از این عیسی بدون تفنگ ـ نگاهی منتقدانه به دوره‌ی پاپی ژان پل دوم ـ و همچنین دنیا، نه برای فروش را نوشته است. کتابی که به جنبش‌های ضدجهانی‌سازی پرداخته و به‌عنوان کتاب سال ۲۰۰۲ برگزیده شده است. او اکنون، با دریافت بورس تحصیلی Fellowships Knight، که به خبرنگاران برجسته‌ی جهان اعطا می‌شود، به مطالعه و پژوهش در دانشگاه استنفورد اشتغال دارد.

میلان کوندرا در نامه سرگشاده‌ای که به مناسبت تولد کارلوس فوئنتس نوشته است از مشابهت حیرت‌انگیز آمریکای‌لاتین و اروپای‌مرکزی یاد می‌کند که در گپ‌وگفت خود با فوئنتس از آن حرف زده بودند: یعنی هر دو بخش به‌گونه‌ای مشابه نشان‌دار حافظه تاریخی باروک هستند و فصل مشترک دیگری که نویسنده نامه اضافه می‌کند، نقش این دو بخش از جهان در تحول رمان مدرن قرن‌بیستم است. در اروپا کافکا، موزیل، بروخ و... و در آمریکای‌لاتین خوآن رولفو، ساباتو، فوئنتس و... . شکوفایی ادبیات در چنین جوامعی را ماریو بارگاس یوسا در کتاب «چرا ادبیات؟» حاصل بی‌اعتمادی مردم به جامعه می‌داند. «وقتی مردم دیگر به دنیایی که در آن زندگی می‌کنند باور ندارند، این یک لحظه تاریخی بسیار مناسب برای فعالیت ادبی است. به‌نظر من در دهه١٩٥٠ هیچ‌کس اعتماد و اعتقادی به آمریکای‌لاتین نداشت.» (ص٧٧) بی‌اعتمادی به جامعه تنها موجد و خالق ادبیات نیست، زندگی سیاسی را نیز دگرگون و پرتلاطم می‌کند: کودتا، انقلاب، جنبش‌های آزادی‌خواهی، سرکوب و... 

نمی‌دانم آیا اکنون، پس از فروپاشی کمونیسم، آماده‌ایم آن حقیقت ناخوشایند را درباره‌ی جنبه‌ی تاریک دنیای دموکراسی غرب بپذیریم؟ دنیایی که ده‌ها سال آرزومندش بودیم؛ آیا آماده‌ایم «کارنامه‌ی سیاه ضدکمونیسم» را بشناسیم؟ ارتکاب جنایاتی به نام آزادی، بخشی از میراث دنیای دموکراتیکی است که اکنون به آن تعلق داریم. با احساس مسئولیت بابت آن جنایات، باید در چارچوب تمرین‌های روحی، با وجدان و خرد انتقادآمیز با مسائل درگیر شویم. دست‌کم به این خاطر که در ذهن ما این تفکر ریشه ندواند که آدم‌کشی‌های نیکویی وجود دارند که بشریت را نجات می‌دهند. دست‌کم برای این‌که زمانی کسانی ما را به قیاس نگیرند با آن خیالبافان غربی که چشم از مسکو برنمی‌گرفتند، و آن رؤیاپرورانِ آمریکای لاتین که می‌گفتند گولاگ وجود ندارد، چون آخر، این‌که غیرممکن است...

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

تب تند آمریکای لاتین

تب تند آمریکای لاتین

سیه‌روزی برنامه‌ریزی‌شده - در این کتاب درباره «کاسترو» و «پرون» می خوانیم و از «آلنده» و «پینوشه» و منم بالولا و فوجی موری و پشت پرده کارهای شان نکته های جالب می آموزیم و درمی یابیم که منتقدان حکومت را چگونه شکنجه می کردند.

8 محصولات دیگر در همان شاخه: