فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

تراژدی تنهایی

محصول جدید

زندگی‌نامه سیاسی محمد مصدق قهرمان تنهای نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران

جزییات بیشتر

تولید کننده
نشر چشمه

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : كريستوفو دوبلگ
مترجم/ مترجمین : بهرنگ رجبی

مشخصات محصول

قطع کتاب : رقعی
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
تعداد صفحات : 220
نوبت چاپ : دوم
سال چاپ : 1395
شابك : 9786002295507
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

پس از شصت و اندی سال که از کودتای بیست و هشت مرداد می‌گذرد، هنوز برخی زوایای آن روشن نیست و شاید این باعث شده که محققان و پژوهشگران تحلیل یکسانی از این رویداد نداشته باشند.

در این زندگی‌نامه‌ی تازه‌ی محمد مصدق، نخست‌وزیری که سرخوردگی از سرنگونی‌اش هنوز در جان اصلاح‌خواهان ایرانی باقی است، کریستوفر دو بِلِگ با استفاده از انبوهی منابع فارسی و فرنگی و همچنین اسنادی تازه‌یاب از زندگی شخصی و حرفه‌ای او، شرحی مفصل و پُرجزئیات به دست می‌دهد از فراز‌و‌نشیب‌های یک عمر سیاست‌ورزی‌های مصدق در کسوت‌هایی مختلف، عمری که عمده‌اش در مرکز بحران‌ها گذشت و هر گامش پا گذاشتن از آتشی به آتش دیگر بود. تاریخ‌پژوه انگلیسی از کودکی مصدق شروع می‌کند و بعد رد روابط پیدا و پنهان جوانی او را می‌گیرد تا تأثیر طبقه و محیط و خانواده و آدم‌ها را بر شکل‌گیری شخصیت سیاستمدار آینده نشان بدهد. در ادامه به سراغ مقاطع حساس و دشوار دوران مناصب حکومتی او می‌رود، و سِیر این زندگی سراسر کشمکش و مبارزه را تا فرجام تلخ خانه‌نشینی و مرگ مصدق پی می‌گیرد؛ از گذر این‌ها ضمناً روایتی هم به دست می‌دهد از آرایش قوای سیاسی، جنگ دیدگاه‌های مدعی و روش‌های سیاست‌ورزی در ایران آن سال‌ها. دو بِلِگ کتابش را پنجاه ‌و چند سالی بعدِ تابستان مصیبت‌بار 1332 نوشت و می‌کوشد درس‌هایی از آن روزها به یاد آنانی بیاورد که امروز سودای تغییر و بهبود دارند.

***

مصدق

***

خانواده مصدق

نوشاتل، سوئیس، ۱۹۱۰. از چپ به راست: عباس نیکبخت، ضیااشرف مصدق، ابوالحسن دیبا، محمد مصدق، غلامحسین مصدق، عزت‌الله بیات، احمد مصدق

***

نگاهی به خیل کتاب‌هایی که به مصدق، دولت، سیاست وی و کودتای 28 مرداد پرداختند، حاکی از دو نگاه طرفدارانه یا منتقدانه است و کمتر کتابی می‌توان یافت که با قلمی بی‌طرفانه به این سوژه نگاه کرده باشد. اگرچه برخی کتاب‌ها نیز مصدق و کودتا را از منظر حزب توده بررسی و تلاش کردند تا نقش این حزب را همراه نخست‌وزیر جبهه ملی جلوه دهند و یا به توجیه رویکرد و عملکرد این حزب پرداختند. پس از انقلاب اسلامی نیز برخی پژوهشگران در تحلیل خود تکیه بر نقش آیت‌الله کاشانی در ملی شدن نفت و همچنین تذکر وی به مصدق در وقوع کودتا داشتند و مصدق را به دلیل اعتنا نکردن به تذکرات کاشانی مقصر شکست نهضت ملی قلمداد کردند.در عین حال برخی محققان خارجی نیز در این میان آثار قابل توجهی را در تشریح دولت مصدق و کودتا تالیف کردند که این کتاب‌ها از اسناد کشورهای آمریکا یا انگلیس بهره‌ گرفته است.

به تازگی کتاب كريستوفو دوبلگ به فارسی ترجمه شده است، که نگاهی بی طرفانه به دولت مصدق و برکناری‌اش داشته است. این کتاب تفاوت‌های بسیاری با کتاب‌های قبلی داشته و مطالعه آن خالی از لطف نیست. شاید این شروعی باشد برای بررسی دوباره یک کودتای تلخ، کودتایی که مسیر تاریخ ایران را تغییر داد. باید منتظر ماند. برای تحلیل کامل کودتایی که 63 سال از آن می‌گذرد باز هم باید منتظر ماند تا اسناد و مدارکی از بایگانی‌های کشورهای خارجی درگیر در این رویداد بیرون بیاید تا پژوهشگران و محققان داخل و خارج با تکیه بر آن بتوانند شرح و تفسیری منطقی و بی‌طرف از آن ارائه کنند.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

تراژدی تنهایی

تراژدی تنهایی

زندگی‌نامه سیاسی محمد مصدق قهرمان تنهای نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران

30 محصولات دیگر در همان شاخه: