فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

بر تارک طوفان

محصول جدید

ملا مصطفی بارزانی به روایت مطبوعات ایران از سال 1324- 1358 به قلم ولدبیگی

جزییات بیشتر

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : بهرام ولد بيگی

مشخصات محصول

قطع کتاب : رحلی
زبان : فارسی
تعداد صفحات : 900
نوبت چاپ : اول
سال چاپ : 1395
شابك : 9786004050500
جلد : گالینگور
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

کردها برای سه هویت خودشان تلاش جدی نشان دادند و آن هویت کردی، ایرانی و اسلامی است. کسی نمی‌تواند نسبت به این جامعه معرفت داشته باشد و این سه هویت را درک نکرده باشد.

اولین روزنامه نگار ایرانی که در تیرماه ۱۳۵۳ به جبهه های جنگ کردستان رفت و با ملا مصطفی بارزانی مصاحبه کرد، منصور تاراجی، سردبیر روزنامه اطلاعات بود. او که در توصیف ژنرال بارزانی نوشت «با فارسی فصیحش شنونده را به یاد متون ادبیات قدیم ایران می انداخت»، از رهبر بلامنازع سه میلیون کرد شنید که گفت: «شما آریایی هستید و ما آریایی، عید بزرگ شما نوروز است و عید بزرگ ما نوروز، ما دارای فرهنگ، تاریخ و سنن مشترک هستیم.» روزنامه اطلاعات در میان مطبوعات ایران بیشتر سهم را در انعکاس تحولات کردستان به خود اختصاص داده است. تورق کتاب «بر تارک طوفان» که روایت مطبوعات ایران از ۱۳۲۴ تا ۱۳۵۸ از مل مصطفی بارزانی است، جایگاه این روزنامه را به خوبی نشان می دهد؛ پس بی دلیل نبود که در مراسم رونمایی این کتاب که به همت بهرام ولدبیگی، مدیر انستیتو فرهنگی کردستان در تهران تدوین شده، حجت الاسلام سید محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات حاضر شد و همراه سید محمدصادق خرازی، سفیر پیشین ایران در سازمان ملل و فرانسه و محمدعلی سلطانی محقق و استاد دانشگاه، سخنران مراسمی بود که در مرکز همایش های بین المللی «رایزن» در مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد و چهره های فرهنگی کُرد، در آن حضور داشتند.
کتاب «بر تارک طوفان» چنانکه مؤلفش گفت انعکاس تلاش های روزنامه نگاران، مترجمان و نویسندگان ایرانی در خلال سال های ۱۳۲۴ تا ۱۳۵۸ در رابطه با ثبت وقایع جنبش کردستان و رهبری بارزانی است. این اثر مستند اولین جلد از یک مجموعه دوازده جلدی است با تصاویری از جنبش مردم کردستان و نیز مطبوعاتی که مقالاتی در وصف آن و نیز اخباری درباره ملا مصطفی بارزانی منتشر کرده اند.
به گفته ولدبیگی «اسناد کتاب به ما می گویند بارزانی در شرایط سخت نبود رسانه و محاصره کردستان عراق، روابط گسترده ای با روزنامه نگاران در سراسر جهان داشته تا از طریق مصاحبه و گفت وگو صدای ملتش را در آن سرزمین ناشناخته به جهانیان منعکس کند و بدینوسیله توانست جنبش و رنج های ملت کهنسالش را جهانی نماید. در کتاب بر تارک طوفان فقط از مصاحبه ها و گفت وگوهای بارزانی، تفاسیر و اخبار مربوط به ایشان در مطبوعات ایران استفاده شده است. به طوری که بخشی از گفت وگوهایش از جمله با حسنین هیکل سردبیر الاهرام مصر و جوزف کرافت خبرنگار واشنگتن پست در اردیبهشت ماه ۱۳۵۴ که از آخرین گفت وگوهای ایشان در تهران می باشد به دلیل اعتراض شدید به قرارداد الجزایر هیچ گاه امکان چاپ در مطبوعات ایران را پیدا نکرد. امیدوارم در آینده امکان دیده شدن همهٔ آنچه در مطبوعات و آرشیو و اسناد ایران پیرامون جنبش کردستان موجود است، فراهم گردد.»

***

بارزانی

***

این کتاب حاصل تلاشی پژوهشی است که ظرف سه سال تحقق یافته است و می‌تواند مورد توجه روزنامه‌نگاران، پژوهشگران و تاریخ‌نگاران ایران قرار گیرد تا در یک تاریخ‌پژوهی ژورنالیستی با اندیشه‌ مرحوم ملا مصطفی بارزانی بیشتر آشنا شوند.

 این کتاب 900 صفحه‌ای و قطع آن رحلی و تاریخ مکتوبی است از تلاش و زحمات روزنامه‌نگاران ایرانی که از جنبش کُردستان به رهبری «ملامصطفی بارزانی» روایت کرده‌اند.

کتاب به دلیل ارزش محتوای تاریخی آن و برای ماندگاری زحمات روزنامه‌نگاران ایرانی در جنبش کُردستان در آینده نزدیک به زبان‌های کُردی، عربی، انگلیسی و ترکی در اقلیم کردستان عراق، ترکیه، اروپا و آمریکا ترجمه و منتشر خواهد شد.

کتاب «بر تارک طوفان؛ ملامصطفی بارزانی به روایت مطبوعات ایران از سال 1324- 1358» مشتمل بر شش فصل است که با گاهشمار جنبش کُردستان و زندگی و مبارزات بارزانی آغاز شده و به ترسیم حضور وی در جمهوری مهاباد پرداخته و سپس راهپیمایی تاریخی وی از مهاباد تا کرانه‌های ارس را نظاره‌گر شده است.

در واکاوی مطبوعات ایران پیرامون جنبش کُردستان نشریات و روزنامه‌هایی همچون «کیهان»، «کردستان»، «کوهستان»، «ایران ‌ما»، «ارس»، «باختر»، «ترقی»، «آتش»، «آیندگان»، «مردم»، «خاک ‌و خون»، «سپید و سیاه»، «آسیای جوان»، «امید ایران»، «خواندنی‌ها»، «تهران ‌مصور» و «جهان‌ پاک» بیشترین سهم را دارند و «روزنامه اطلاعات» با بیشترین مطالب دارای جایگاه نخست در این کتاب است.

بر تارک طوفان اولین اثر مستند، علمی و بی طرفانه پیرامون شخصیت ملا مصطفی بارزانی است که در نوع خود بی نظیر است و می تواند الگویی مناسب برای تحقیق و پژوهش مبتنی بر اسناد در دیگر موضوعات پیرامون تاریخ کرد و کردستان باشد،  با علم بر این مسئله و با توجه به وفور اسناد در ارشیوهای ایران پیرامون بارزانی و جنبش او که می توان ان را به بارزانی از دیدگاه شخصیت های ایرانی، بارزانی در اسناد محرمانه دولت ایران ،بارزانی از دیدگاه صاحب منصبان ایرانی و.... تعمیم داد.  البته محقق  و پژوهشگر ارجمند اقای ولدبیگی بر این مسئله وقوف داشته است چنانکه بر عطف کتاب حرف "ژ" نقش بسته است که حکایت از دنباله دار بودن کتاب ودر نهایت از کنار هم قرار گرفتن مجموعه و تشکیل واژه یا اصطلاحی مد نظر نویسنده خواهد نمود .

منابع: ibna.ir , irdiplomacy.irasriran.comshooshan.ir

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

بر تارک طوفان

بر تارک طوفان

ملا مصطفی بارزانی به روایت مطبوعات ایران از سال 1324- 1358 به قلم ولدبیگی

7 محصولات دیگر در همان شاخه: