فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

آموزش کاربردی SQL SERVER 2016

محصول جدید

به همراه معرفی شش قابلیت ارزشمند در پایگاه داده

جزییات بیشتر

تولید کننده
کیان رایانه سبز

325,000 ریال

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : ضحی شبر

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
تعداد صفحات : 530
نوبت چاپ : اول
سال چاپ : 1395
شابك : 9786003071216
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

Microsoft SQL Server یک بانک اطلاعاتی از نوع دیتابیس های رابطه ای یا Relational Database می باشد که توسط توسط کمپانی Microsoft ارایه شده و وظیفه اصلی آن ذخیره و بازیابی اطلاعات بر اساس درخواست نرم افزارهای دیگر میباشد. این نرم افزار دارای نسخه های بسیار متنوع و متناسب با مخاطبان متفاوت و محیط های کار مختلف ( از نرم افزارهای کوچک که اطلاعات در ماشین لوکال خود ذخیره می کنند تا میلیون ها کاربر و ماشین که احتیاج به دستیابی به اطلاعات از طریق شبکه به طور همزمان دارند.)

مقدمه ای بر Microsoft SQL Server


MS SQL Server یکی از سیستم‌های مدیریت بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای (Relational) است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. SQL Server از مدل سرویس دهنده - سرویس گیرنده (Client/Server) تبعیت می‌نماید. در این مدل، درخواست‌های (InQuery) سرویس‌گیرندگان برای سرویس‌دهنده ارسال و در سمت سرویس‌دهنده بررسی و آنالیز می گردند. در ادامه، پردازش‌های‌ مورد نیاز بر روی اطلاعات ذخیره شده در بانک‌های اطلاعاتی انجام و در نهایت، نتایج برای سرویس‌گیرنده ارسال خواهد شد. MS SQL Server با استفاده از مجموعه عناصری (Components) که به صورت هدفمند اجراء می گردند، قادر به تامین نیازها و درخواست‌ها از مخازن داده (Data Storages) می باشد. مخازن داده در SQL Server به دو روش زیر مدیریت می‌گردند:


OnLine Transaction Processing System) OLTP )

در مدل OLTP، مخازن داده به صورت جداول رابطه‌ای که عموما به جهت جلوگیری از تکرار و ناهمگونی اطلاعات به صورت هنجار (Normalize) درآمده‌اند، سازماندهی می‌شوند. این نوع از بانک‌های اطلاعاتی برای درج و تغییر سریع اطلاعات توسط چندین کاربر بطور همزمان مناسب می باشند.(OnLine Analytical Processing System) OLAP

در مدل OLAP مخازن داده جهت تجزیه و تحلیل و خلاصه سازی حجم زیادی از اطلاعات سازماندهی می شوند. مخازن داده و ارتباط بین اطلاعات در این مدل توسط SQL Server مدیریت می‌گردد.


یکی از اهداف مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی، قابلیت رشد و توسعه (Scalability) است. MS SQL Server مجموعه‌ای از پتانسیل‌ها را به منظور تامین هدف فوق ارائه نموده است که به برخی از مهم ترین آنها اشاره می گردد :


· قابلیت کار با بانک های اطلاعاتی حجیم (در حد ترابایت)

· قابلیت دسترسی هزاران کاربر بطور همزمان به بانک اطلاعاتی

· قابلیت خود سازگاری (Self Compatibility): با استفاده از ویژگی فوق، منابع مورد نیاز هر کاربر (نظیر حافظه ، فضای دیسک و ...) به محض اتصال به سرور (Log in) به صورت اتوماتیک به وی تخصیص داده می‌شود و پس از Log off، منابع اختصاص یافته به منظور استفاده سایر کاربران آزاد می شوند.

· قابلیت اعتماد و در دسترس بودن (Reliability): با استفاده از ویژگی فوق می‌توان بسیاری از فعالیت‌های مدیریتی را بدون توقف سرور انجام داد (نظیر پشتیبان گیری).

· برخورداری از سطوح امنیتی بالا: بدین منظور اعتبار‌سنجی کاربران توسط SQL با اعتبار‌سنجی ویندوز تجمیع می‌گردد. در چنین مواردی، ضرورتی به تعریف کاربر در MS SQL نخواهد بود و اعتبار‌سنجی وی توسط ویندوز انجام خواهد شد.

· پشتیبانی از حجم بالای حافظه فیزیکی در سرور (در نسخه 2000 تا 64 گیگابایت و در نسخه 2005 و 2008 متناسب با حافظه ای که سیستم عامل از آن حمایت می نماید).

· استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی (در نسخه 2000 تا 32 پردازنده همزمان و در نسخه 2005 و 2008 محدودیتی وجود ندارد)

· پشتیبانی از لایه ها و سوکت های امنیتی نظیر SSL ، خصوصا جهت استفاده در وب .

یکی دیگر از ویژگی های مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی‌، ایجاد تسهیلات لازم به منظور مدیریت بانک‌های اطلاعاتی است. بانک SQL Server با ارائه برنامه‌های جانبی نظیر Enterprise Manager، استفاده و مدیریت بانک‌های اطلاعاتی را آسان نموده است.

MS SQL Server بطور اتوماتیک در Active Directory ثبت می شود (Register)، بنابراین کاربران شبکه به راحتی می‌توانند آن را در Active Directory جستجو و در صورت نیاز به آن متصل شوند. همچنین، MS SQL Server توسط IIS پشتیبانی می‌گردد و مرورگرها با استفاده از پروتکل HTTP قابلیت استفاده از آن را خواهند داشت.

از جمله نکات مهم در خصوص MS SQL Server، اجرای آن به صورت یک سرویس است. بنابراین، در صورتی که کاربری به ماشینی که بانک MS SQL Server بر روی آن اجرا شده است، Log on نکرده باشد، همچنان سیستم در دسترس کاربران خواهد بود. علاوه بر این، می‌توان از سیستم مانیتورینگ ویندوز به منظور مانیتورینگ SQL Server استفاده نمود.

یکی از مهم ترین و شاخص‌ترین ویژگی‌های MS SQL Server که از نسخه 2000 در آن ایجاد شده است، امکان نصب چندین نسخه SQL بر روی یک ماشین می‌باشد (Multi Instance)، بطوریکه هر یک از نسخه‌ها فایل‌های باینری مخصوص به خود را داشته و بطور جداگانه مدیریت و راهبری می گردند، ولی تمام نسخه‌ها بطور همزمان اجرا می شوند (دقیقا" مشابه این است که چندین نسخه بر روی چندین کامپیوتر نصب شده باشد ). ابزارهای همراه SQL نظیر SQL Enterprise Manager یک مرتبه نصب خواهند شد و در تمامی نسخه های SQL به صورت مشترک استفاده خواهند شد.

تاریخچه SQL Server


شرکت IBM در دهه 70 زبانی به نام SEQUEL را، خاص پرس و جو (query) از پایگاه های داده ابداع کرد. این واژه معادل زبان پرس و جوی ساخت یافته می باشد. به مرور بخش های جدیدی به این زبان اضافه شد تا جایی که دیگر نه تنها برای پرس و جو بلکه برای ساخت و مدیریت پایگاه داده و نکات ایمنی موتور پایگاه داده نیز بکار می رفت. شرکت IBM این زبان را به عموم عرضه کرد و پس از آن SQL نامیده شد. موتورهای پایگاه داده امروزی ویرایش های متعددی از SQL را بکار می برند. ویرایش مورد استفاده SQL Server نیز Transact-SQL (T_SQL) نام دارد.


مایکروسافت در ابتدا SQL Server را با همکاری Sybase برای اجرا در محیط OS/2 طراحی کرد. هنگامی که مایکروسافت و IBM از هم جدا شدند، مایکروسافت کار را با سیستم عامل جدید و شبکه ای خود تحت عنوان سرویس دهنده پیشرفته ویندوز NT ادامه داد. در این مقطع مایکروسافت تصمیم گرفت SQL Server را شخصاً برای محصول جدید خود توسعه دهد. نام این محصول جدید SQL Server 4.2 بود که بعدها به 4.21 ارتقاء ‌یافت.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

آموزش کاربردی SQL SERVER 2016

آموزش کاربردی SQL SERVER 2016

به همراه معرفی شش قابلیت ارزشمند در پایگاه داده

30 محصولات دیگر در همان شاخه: