فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

مدیریت آموزش کارکنان

محصول جدید

طرح اجرایی برای آموزش کارکنان در مراکز مختلف -مهارت‌آموزی به جای مدرک‌گرایی

جزییات بیشتر

تولید کننده
سخنکده

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : پروین تترپور

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
تعداد صفحات : 448
نوبت چاپ : اول
سال چاپ : 1395
شابك : 9786007742457
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

دانلود فهرست کتاب مدیریت آموزش کارکنان-پروین تترپور

در این کتاب به طور کامل انواع روش‌های آموزشی کارکنان مراکز مختلفی اعم از درمانی، مالی، ادارات دولتی و خصوصی ... شرح داده شده است. همچنین انواع پرسشنامه‌ها،‌فرم‌ها، چارت، نمودار،‌ برگه گزارش.... مرتبط با تحلیل و مدیریت پرسنل نیز در کتاب آورده شده است.

در دنیای پیچیده و پویای امروز یادگیری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آموزش بنیان همه یادگیریهاست و یادگیری در لغت به معنی عمل کسب دانش از روی شوق است. آموزش باعث گسترش دانش و توانایی فراگیر گشته، و به افراد کمک می‌کند تا آنچه را کسب نموده‌اند حفظ و نگهداری نمایند، عملکرد خود، مدیران و دیگران را ارزیابی کرده و بر حسب توانایی خود، آنچه را که دریافته، در معرض تمرین و آزمایش قرار دهند و از این توانایی، هوش، استعداد و قضاوتشان را ارتقاء داده و خدماتی را که ارائه می‌نمایند بهبود بخشند.
افراد بشر موجوداتی تغییرپذیرند که از توانائیهای شگرف و معجزه‌آسایی برخوردارند و می‌توان این توانائیها را تحت نظام آموزشی پژوهشی بتدریج از قوه به فعل درآورد و از مواهب آن، سازمانها و جوامع امروزی را برخوردار ساخت. نیروی انسانی یکی از بزرگترین منابع هر سازمانی است بطوریکه هیچ قدرت و نیرویی مولدی بدون وجود انسان معنی و مفهومی ندارد. یکی از بزرگترین صاحبنظران به نام واتسون ویلسون می‌گوید اگر هر مسئله یا مشکلی را عمیقا موشکافی کنیم درمی‌یابیم که هسته اصلی آن انسان است. کارایی و اثربخشی هر سازمانی تا حد قابل ملاحظه‌ای به وجود نیروی انسانی آن بستگی دارد. با آموزش و کاربرد صحیح و موثر منابع سازمانی می‌توان سطح دانش و تخصص افراد را بالا برد تا بتوانند به نحو بهتری وظایف خویش را انجام دهند و برای مسئولیتهای بالاتر آماده شوند.
آموزش کارکنان در پیشبرد اهداف، توسعه اقتصادی اجتماعی و تسریع حرکت چرخهای خدمات کشوری دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد و به سبب تنوع ترکیب جامعه و متقاضیان آموزش، بایستی برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه صورت گیرد، اگر آموزشی که داده می‌شود آینده‌نگر نباشد اعتبار خود را از دست خواهد داد. در آموزش باید نسبت به آنچه در پیش رو است رک و صریح باشیم. لازم است بحث باز باشد تا شرکت‌کنندگان درک کنند که مهارتهایی را که یاد می‌گیرند، در رویارویی با دشواریها به آنان کمک خواهد کرد.
بنابراین باید برای آموزش به کارکنان مدیریت داشته باشیم مدیریت و رهبری از ارکان سازمان و جامعه است و مدیریت آموزش در بین سایر انواع مدیریت‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. اگر آموزش و پرورش هر جامعه در راس همه مسائل جامعه باشد، مدیریت آموزش نیز با همان منطق جایگاه مهمی در بهسازی و توسعه جامعه دارد. اگر مدیران آموزش یک جامعه دارای دانش و مهارتهای کافی باشند بدون تردید نظام آموزشی نیز از اثربخشی و کارایی و اعتبار بالایی برخوردار خواهد بود.

اهمیت مدیریت آموزش شامل پیچیدگی افکار و انتظارات روزافزون کارکنان، مهارتهای استفاده از تجهیزات، اهداف سازمانها، افزایش تعداد کارکنان و دانشجویان، موضوعات و عناوین درسی، وظایف و قلمرو وسعت محتوا و آماده‌سازی مدیران آموزشی می‌باشد. آموزش مدیران مناسبترین و کوتاهترین راه رشد کیفیت آموزشی است.
با آنکه همه مدیریتها به نوبه خود در جای خود مهم و پر ارزش هستند، اگر مدیریت آموزشی را با دیگر انواع مدیریت مورد مقایسه قرار دهیم متوجه می‌شویم که هیچ یک از آنها به اندازه مدیریت آموزش حائز اهمیت نیست. مدیریت آموزشی در بردارنده مفهوم کلی مدیریت در سازمان است و تربیت و پرورش و تامین سلامت و سعادت انسانها از اهمیت و ضرورت بیشتری برخوردار است.
بیماریهای جدی در سازمان درحیطه‌های ساختار سازمان، روشهای کاری، تولید و توزیع اطلاعات، قوانین و مقررات و فرایند تصمیم‌گیری می‌باشد و عوامل تاثیرگذاری در بهره‌وری، چهار عامل تکنولوژی، منابع/مواد، نیروی انسانی و مدیریت هستند. در هر سازمانی باید به پارامترهای محیط، ارزیابی دقیق وضعیت موجود، نظام مدیریتی مشارکتی، حل مشکلات ریشه‌ای، شرایط مادی و عاطفی محیط کار، حسن روابط مدیر با کارکنان، ایجاد فضای مطلوب بین همکاران، ایجاد امنیت شغلی، آموزش بدو استخدام، آموزش ضمن خدمت، باز آموزی و برنامه‌ریزی بهسازی نیروی انسانی توجه زیادی شود، زیرا آموزشها نه فقط منتهی به کسب مدرک بلکه آموزشهای کوتاه‌مدت در افزایش عملکرد و بهره‌وری سازمان تاثیر فراوانی خواهند داشت.
اهمیت مسئله آموزش
هیچ حرفه‌ای بطور کامل نمی‌تواند بهنگام باشد زیرا به هر حال در زمینه‌هایی دچار کهنگی گشته و یا خواهد شد. برخی بر این باورند که نابهنگام شدن معلومات باعث می‌شود که مهارتهای یک فرد متخصص یا حرفه‌ای برای انجام دادن وظایف محوله کافی نباشد. نابهنگامی درعمل به درک فرد از شغل خود و نیز انجام وظایف سازمانی‌اش مربوط می‌شود، بنابراین حرفهای که فاقد دانش یا مهارت لازم برای انجام وظایف بطور موثر و مفید باشد بهنگام نیست.
مهمترین عواملی که باعث کندی مسیر رشد شغلی و نابهنگامی خواهند شد عبارتند از بی‌توجهی به صلاحیت و شایستگی مدیریتی، بی‌توجهی به صلاحیت و شایستگی فنی، فقدان استقلال کاری و وابستگی، ارائه نشدن آموزش و پرورش مداوم، بی‌توجهی به نیازهای مادی و معنوی می‌باشد. آموزش یکی از راههای بالندگی سازمان است و سرمایه‌گذاری بلندمدت از عوامل رشد و رضایت روحی و نیز موثر درکاهش نابهنگامی در سازمان است. کافمن در مورد نابهنگامی در مدیران سه عامل ویژگی فردی، انفجار اطلاعات و تغییر و تحولات علمی و محیط کار و فضای سازمانی را در منسوخ‌شدگی مدیران موثر می‌داند.

بهسازی نیروی انسانی بصورت فعالیتهای رسمی و غیر رسمی است که نقشهای کارکنان را در سازمان حفظ می‌کند و ممکن است بصورت آموزش کلامی و بطور مستقیم و یا از طریق آموزشهای با مدل کامپیوتری باشد و یا بصورت آموزشهای عملی و در حیطه‌های گسترده مراقبتی و محتویات آموزشی در خارج سازمان به کارکنان ارائه گردد. گاهی از طریق خود فرد در منزل با استفاده از کامپیوتر خانگی، خود آموزی صورت می‌گیرد. بطور کلی بهسازی نیروی انسانی از وظایف اصلی مدیران سازمان است و شامل یکسری از برنامه‌ها و روشهای مختلف آموزشی است که عبارتند از آموزشهای القایی، آموزشهای آشناسازی، آموزش مداوم، آموزش مدیریت و آموزش ضمن خدمت می‌باشد.

از مزایای آموزش ضمن خدمت بهبود کمی و کیفی محصولات و خدمات، جلوگیری از حوادث در حین انجام کار، ایجاد ثبات در سازمان، کاهش در نظارت، تقویت روحیه کارکنان، ایجاد غرور حرفه‌ای، صرفه جویی در هزینه‌ها، افزایش رضایت شغلی و در نهایت ارتقاء کیفیت عملکرد پرسنل و جلب رضایت جامعه و سازمان است. ما باید سعی کنیم که شرایطی را فراهم نماییم تا کارکنان برای ارائه خدمات بهتر به جامعه خود از آموزشهای به روز بهره‌مند گردند و در عین حال برای ارائه خدمات نیز کارکنان موفق به ارتقاء شغلی با کسب مدارک تحصیلی بالاتر شوند که این مسئله می‌تواند در بهبود ارائه خدمات موثرتر باشد و با امید به آن روز، که به کار بهتر مدرک داده شود. در این وضعیت هر دو طرف یعنی کارکنان و جامعه سود خواهند برد.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

مدیریت آموزش کارکنان

مدیریت آموزش کارکنان

طرح اجرایی برای آموزش کارکنان در مراکز مختلف -مهارت‌آموزی به جای مدرک‌گرایی

30 محصولات دیگر در همان شاخه: