فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

با فرترن برنامه بنویسیم

محصول جدید

مناسب برای مهندسین، محققین و دانشجویان رشته‌های علوم کامپیوتر و ریاضیات و علاقمندان برنامه نویسی

جزییات بیشتر

تولید کننده
نیازدانش

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : سلیمه کیمیاگر (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی)

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
تعداد صفحات : 104
سال چاپ : 1395
شابك : 9786007724606
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

مقدمه کتاب:

این کتاب نتیجه تجربیات من "سلیمه کیمیاگر" از سالها تدریس و آموزش زبان برنامه نویسی فرترن است. مدت زمان مدیدی که در تدریس گذرانده‌ام، دریافتم که استراتژی و تکنیک در نوشتن بسیار ضروری است. نوشتن برنامه‌های فرترن بسیار مهم و متفاوت با چیزی است که دانشجویان امروزی در کلاس‌های برنامه نویسی‌ می‌آموزند. نکته مهم در تدوین این کتاب، آموزش فرترن و برنامه نویسی به زبان ساده و به صورت قابل فهم برای دانشجویانی است که در ابتدای راه آموزش هستند. هدف من در این کتاب، آموزش هم زمان دو جنبه مفاهیم بنیادین زبان برنامه نویسی فرترن و شیوه برنامه نویسی است که نتیجه‌ای خوب در زمینه اهمیت برنامه نویسی داشته باشد. این را دانشجو باید بیاموزد؛ برای او یاد گرفتن مراحل اولیه برنامه نویسی بسیار مهم است. اگر مراحل اولیه برای دانشجو به خوبی روشن شود، او می‌تواند بقیه مراحل را خودش فرا بگیرد. در فرایند یادگیری دانشجویان، باید مثال‌های برنامه نویسی و پروژ‌ه‌ها به اندازه کافی ساده سازی و کاربردی باشند، زیرا یک دانشجو هنوز در حال آموختن کار با کدهاست.

در مرحله اول، این کتاب، فرترن را با یک شیوه مناسب برای استفاده در پروژه‌های کوچک آموزش می‌دهد. این کتاب سعی بر آن دارد که روی نوشتن کد به زبان ساده تاکید کند. استفاده از تکنیک‌‌های بالا و طراحی برای تجزیه جزئیات منطقی می‌تواند موجب تکمیل ...

***

فرترن

***

بخشی از کتاب:


آشنایی با فرترن
نحوه ی اجرای برنامه ها در فرترن
ساختار برنامه

متغیرها (در این قسمت روش تعریف متغیرها توضیح داده شده و سپس نحوه ی عملیات بر روی متغیرها آموزش داده می شود. در انتها چگونگی ورود و خروج داده ها بادستوراتشان مشخص می گردند.)
real, integer, complex andcharacter
عملگرهای اصلی (مساوی، جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، توان و پرانتز)
اولویت عملگرها
ورودی داده ها (دستور read)
خروجی داده ها (دستور print)
برطرف کردن خطاهای موجود در برنامه

توابع آماده فرترن (در فرترن به صورت پیش فرض توابع آماده ای وجود دارد. در این قسمت با آن ها آشنا شده و روش استفاده از آن ها توضیح داده می شود.)
توابع مثلثاتی
رادیکال
قدر مطلق
لگاریتم
کنترل گر های منطقی (برای نوشتن یک برنامه نیاز به مقایسه ی داده ها ومتغیر می باشد. در این قسمت با استفاده از دستور if این مطلب توضیح داده خواهد شد.)
دستور if
عملگرهای منطقی: تساوی و عدم تساوی، کوچکتر و بزرگتر بودن، و، یا
دستور logical

حلقه(گاهی اوقات برای محاسبات نیاز به تعریف حلقه ی محاسبات می باشد که این کار در فرترن به وسیله ی دستور do انجام می گردد.)
دستور do
دستور stop

خواندن و نوشتن (در این قسمت روش ورود و خروج فایل ها در فرترن توضیح داده می شود.)
خواندن فایل (دستور open)
نوشتن فایل (دستور write)
قالب بندی (فرمت)

آرایه ها (در ریاضی با کمیت هایی به صورت آرایه مواجه هستیم. استفاده از آرایه سبب کوتاه تر شدن برنامه ها می گردد. در این قسمت تعریف آرایه ها و عملیات بر روی آن ها توضیح داده می شود.)
تعریف آرایه
عملیات بر روی آرایه ها
آرایه های چند بعدی

توابع (استفاده از توابع در برنامه نویسی مقدار برنامه ها را کاهش داده و سبب سهولت برنامه نویسی می گردد.)
Function
subroutine
متغیر های محلی وجهانی
ورود و خروج آرایه ها در توابع

...

زبان فرترن چیست؟

همانطور که در اغلب کتابهای مکانيک ديده ايد، در اغلب برنامه های مهندسی از اين زبان استفاده می گردد. زبان برنامه نويسی فرترن با وجود سادگی از قدرت و سرعت بالايی برخوردار است، بطوريکه می توان از آن برای نوشتن برنامه های CFD استفاده کرد. فرترن اغلب با قابليت فوق العاده در مورد اعداد معرفی می گردد و همانطور که از اسمش (FORmula TRANslation) پيداست، برای انجام محاسبات رياضی در کارهای علمی خلق شده است. در گذشته اين زبان دارای محدوديتهايی بوده که در نسخه های جديد اين مشکلات حل شده است و اين زبان به يک زبان بسيار قوی تبديل شده است. اغلب کتابخانه های لازم برای انجام انواع محاسبات در اين زبان وجود دارد. اين زبان در استاندارد فرترن 90 از قابليت نوشتن برنامه های محاسبات موازی برای کامپيوتر های چند پردازنده ای پشتيبانی می کند که آينده روشنی را برای محاسبات سنگين CFD نشان می دهد. اين زبان جزء اولين زبانهای خلق شده برای کامپيوتر می باشد که در IBM نوشته شده است. قابليت محاسبات سريع با سادگی در برنامه نويسی باعث محبوبيت آن بين مهندسان و دانشمندان شده است. زبان فرترن در حال حاضر دارای قابليت برنامه نويسی شيء گرا شده است. معمولاً از فرترن 77 و 90 استفاده می گردد که نسخه 90 آن محبوبيت عمومی تری دارد.

برنامه Ansys که بين مهندسان مکانيک محبوبيت دارد با زبان فرترن نوشته شده است.

تاريخچه فرترن

· 1954 Fortran I

· 1958 Fortran II

· 1958 Fortran IV

· 1966 Fortran 66 standard

· 1978 Fortran 77 standard

· 1991 Fortran 90 standard

· 1996 Fortran 95 standard

چرا فرترن؟

زبان اصلی برنامه نويسی در کاربردهای علمی فرترن است. اغلب کدهای قديمی با اين زبان نوشته شده است. بنابراين لازم است که يک دانشجوی مهندسی با اين زبان آشنايی داشته باشد. سالها پيش به نظر می رسيد که با پيشرفت و محبوبيت عمومی زبانهايی مانند C زبان فرترن منسوخ گردد، اما با گذشت سالها اين زبان همچنان استفاده فراوان دارد. اين ماندگاری مديون کتابخانه ها و کدهای 40 ساله اين زبان است. در هر حال استانداردهای جديد اين زبان قدرت زيادی به اين زبان داده است. اين زبان همچنان بعنوان مهمترين زبان برای مهندسان و دانشمندان بشمار می آيد. فرترن برای انجام محاسبات رياضی با سرعت و قابليت بالا طراحی شده است. البته زبان فرترن هنوز در ايجاد محيط گرافيکی کمبود دارد و اگر بخواهيد برای فرترن يک رابط گرافيکی کاربر(Graphical User Interface) بنويسيد، بايد خود را درگير فراخوانی توابع ويندوز(API ها) کنيد. انتخاب راحت تر استفاده از يک زبان ساده مانند Visual Basic يا Delphi برای ايجاد رابط گرافيکی کاربر است. در اين روش GUI را در اين زبانها می سازيم و موتور اصلی برنامه برای کار با معادلات و انجام محاسبات را در FORTRAN می نويسيم و بعد آنرا با فرمت DLL-Dynamic Link Library در اختيار برنامه قرار می دهيم.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

با فرترن برنامه بنویسیم

با فرترن برنامه بنویسیم

مناسب برای مهندسین، محققین و دانشجویان رشته‌های علوم کامپیوتر و ریاضیات و علاقمندان برنامه نویسی

30 محصولات دیگر در همان شاخه: