فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

نژادهای انسانی (آنتروپولوژی)

محصول جدید

برای دانشجویان و کارشناسان علوم پزشکی، تشریح، زیست شناسی پزشکی

جزییات بیشتر

تولید کننده
ابن سینا

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : دکتر غلامرضا حسن زاده

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
تعداد صفحات : 128
نوبت چاپ : اول
سال چاپ : 1395
شمارگان : 1000
ویراست : اول
شابك : 9786007939499
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

انسان‌شناسی مبتنی بر دیدگاه آنتروپولوژی در پی تعریف و تبیین «چیستی» انسان است. انسان در این دیدگاه، واجد سه بعد است: بعد فیزیکال Physical ، بعد سایکولوژیکال Psychological و بعد سوشیال Social.

1. بعد فیزیکال

بعد فیزیکال یا طبیعی انسان، همان بعد بیولوژی Biology بدن انسان است که مؤلفه‌ی اصلی دانش پزشکی مدرن محسوب می‌شود. آناتومی Anatomy، دانش شناخت ساختار و فرم بدن انسان است، و فیزیولوژی Physiology، دانش شناخت عملکرد و کارکرد Function بدن انسان است.

مطالعه‌ی ساختار و عملکرد بدن، در چهار سطح انجام می‌پذیرد که از سطح مولکولی آغاز شده، در سطح بالاتر به سطح سلولی- بافتی می‌رسد، سپس سطح سیستم‌های بدن تبیین می‌گردد و در نهایت در سطح ارگانیسم، مطالعه‌ی ساختار و عملکرد بدن به صورت یکپارچه رقم می‌خورد.

دانش بیوشیمی Biochemistry، مطالعه‌ی مولکول‌ها و بیومولکول‌ها را چه در ساختار و چه در عملکرد دنبال می‌کند. دانش بافت‌شناسی Histology ساختار سلول‌ها و بافت‌ها را مطالعه می‌کند. دانش زیست‌شناسی سلولی به عملکرد بدن در حد سلول‌ها می‌پردازد. در سطح ارگانیسمی و سیستم‌های بدن، دانش آناتومی ساختار بدن را تبیین می‌کند و دانش فیزیولوژی عملکرد و فانکشن را مطالعه می‌نماید. دانش ژنتیک Genetics، نحوه‌ی انتقال اطلاعات زیستی را از حد مولکولی به صورت DNA تا سطح ارگانیسمی بررسی می‌کند.

2. بعد سایکولوژیکال

ریشه‌ی واژه‌ی «سایکولوژی» در مفهوم «سایکه» است. فلذا اتیمولوژی و ریشه‌شناسی دانش سایکولوژی در شناخت کشش و کنش «پسوخه» به «اروس» یا «کیوپید» جست و جو می‌شود.

در ترمینولوژی و مفهوم‌شناسی این دانش، مفهوم «روان‌شناسی» با واژه‌ی سایکولوژی مترادف نیست، زیرا «روان» فارسی، مابه‌ازای واژه‌ی «روح» در عربی است، که در زبان‌های لاتینی به آن «اسپریت Spirit» اطلاق می‌شود. فلذا «روان‌شناسی»، معادل «روح‌شناسی» عربی و دانش «Spiritology» غربی خواهد بود. از این حیث در فارسی، معادل سایکولوژی وجود ندارد، و در عربی نیز «نفسانیات‌شناسی» می‌تواند مابه‌ازای آن تلقی شود.

دانش سایکولوژی در انسان‌شناسی بر روی «Mind» و «Emotion» تمرکز کرده و به موضوعاتی همچون رفتار، تجربه، شخصیت و نظریات دولوپمنت Development می‌پردازد.

3. بعد سوشیال

آنتروپولوژی در بعد سوم، به موضوعاتی نظیر: زبان، نژاد، جنسیت، دین، فلسفه، فرهنگ، اقتصاد و حکومت می‌پردازد، اما به نظر می‌رسد این بعد در انسان‌شناسی کم‌رنگ‌تر از سایر ابعاد آن به‌شمار رود، زیرا که آنتروپولوژی اساساً تمرکز خود را بر طبیعت­ انسان گذاشته است، و ابعاد و ملاحظات اجتماعی او در درجه‌ی بعدی اهمیت قرار دارند...

****

آنتروپالوژی

****

مباحث آنتروپولوژی یا انسان‌شناسی عبارت است از مطالعه علمی نوع بشر از نظر كلیه ویژگی‌های ساختاری و ظاهری، و تفاوت‌های فردی انسان‌ها. در كتاب آنتروپولوژی دکتر غلامرضا حسن زاده، پس از شرح مباحث پزشکی، چنین نتیجه‌گیری می‌شود كه هیچ نژادی بر نژاد دیگر برتری ندارد و هر یك از نژادها برای سازگاری بیشتر و بهتر با محیط زندگی خود بهترین ساختار بدنی را داراست.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

نژادهای انسانی (آنتروپولوژی)

نژادهای انسانی (آنتروپولوژی)

برای دانشجویان و کارشناسان علوم پزشکی، تشریح، زیست شناسی پزشکی

16 محصولات دیگر در همان شاخه: