خرید کتاب, فروش کتاب, فروش آنلاین, کتاب دانشگاهی, فروشگاه کتاب, چاپ کتاب, تبدیل پایان نامه به کتاب, ارسال کتاب, بانک کتاب, فروش پستی کتاب, پیک کتاب, فروش نرم افزار, چاپ تیراژ کم, فروشگاه اینترنتی کتاب ایران

عارف تاجدار-دو جلدی

محصول جدید

رمان تاریخی جذاب از زندگی شاه اسماعیل اول، بنیان گذار سلسله صفوی

جزییات بیشتر

تولید کننده
زرین

900,000 ریال

افزودن به لیست دلخواه

مشخصات

نویسنده/ نویسندگان :جیمز داون
مترجم/ مترجمین :ذبیح الله منصوری
تعداد صفحات :1610 - دو جلدی
زبان :فارسی
قطع کتاب :وزیری
جلد :گالینگور
نوع کاغذ :تحریر
چاپ متن :تک رنگ
شابك :9789644070082

اطلاعات بیشتر

زندگی شاه اسماعیل اول، بنیان گزار سلسله صفوی در قرن دهم هجری به قلم جیمز داون، نویسنده انگلیسی که نیم قرن پس از مرگ او به رشته تحریر درآمده است. شاه اسماعیل در مدت بیست و چهار سال زمامداری اش علاوه بر تأمین وحدت سیاسی ایران و توسعه مذهب شیعه جنگهای بسیاری کرد و در راه رفاه مردم کشورش قدمهای مؤثری برداشت.

****

صفویه

****

شاه اسماعیل اول، پادشاهی بود عارف مسلک بخاطر پیشینه اجدادش در اردبیل که همه از صوفیان بزرگ خانگاه اردبیل بودند مثل (شیخ صفی الدین اردبیلی)، شاه اسماعیل اول در سن پانزده سالگی به سلطنت رسید که البته در طول کتاب متوجه میشویم که این سلطنت را آسان بدست نیاورد و لیاقتی که در این سن کم در جبهه‌های جنگ به رخ دشمنانش کشید باعث بدست آوردن تاج پادشاهی شد.
اما چیزی که باعث ممتاز شدن این عارف تاجدار میشود، این است که از زمان حمله اعراب به پادشاهی ساسانی در ایران و بعد هم حمله مغول تا تشکیل حکومت صفویان، ایران، دیگر کشوری واحد نبود و تمام شاهانی که در این بین سلطنت کردند، بصورت حکومتهای محلی یا ملوک الطوایفی برای خود کشورهای کوچکی را تشکلیل داده بودند و یکپارچگی ایران بزرگ فراموش شده بود. اما شاه اسماعیل اول، آغازگر سلسله صفویه بود که از 15سالگی تا 38 سالگی با عنایت خاص به شاهنامه فردوسی و آشنایی با ایران در زمان پادشاهان ساسانی، تمام توانش را صرف بوجود آوردن ایرانی واحد، چه از نظر سیاسی و چه جغرافیایی نمود.


حکایتی هست که می گویند: نشر دادن شاهنامه فردوسی به دست شاه اسماعیل اول صفوی بود که (وقتی در گنجه برای افسرانش صحبت از ایران کرد ، متوجه شد هیچکدام از آنها ایران را نمیشناسند و حتی اسمش را نشنیدند پس پرسید آیا شما شاهنامه را نخوانده اید و نام پادشاهان ساسانی را که در این کتاب است نشنیده اید؟ افسران گفتند: نه !! همان روز عده ای کاتب را اجیر کرد تا از روی کتاب شاهنامه بنویسند و آن را برای تمام مردم بخوانند، زمانی که شاه اسماعیل از دنیا رفت، همه مردم شاهنامه را میشناختن و در معابر پرده خوانی شاهنامه یه کار عادی بود و حتی نویسنده ای فرانسوی می گوید: تعجب میکنم از کودکانی که در کوچه ها بازی میکنند و نام پادشاهان گذشته‌شان را می‌دانند در حالیکه بی سوادند!!! اما در کشور ما فرانسه کودکانمان درس می‌خوانند اما نام پادشاهان گذشته‌شان را نمی‌دانند.

اسماعیل، نامیده شده به به ابوالمظفر بهادرخان حسینی، و نامی به شاه اسماعیل یکم بنیان‌گذار دودمان صفوی به عنوان نخستین سلسله‌ای تمام ایرانی، فرمانروا بر سراسر ایران پس از اسلام است. شاه اسماعیل یکم، بنیان گذار دودمان توانمند، ایران دوست و شیعه صفوی است. شاه اسماعیل یک روز از زندگی را آرام ننشست و برای سربلندی ایران و بازپس‌گیری خاک‌های اشغال شده‌اش تا آخرین دم نبرد کرد. نخست باکو را به چنگ آورد. آنگاه در سال 914 ق راهی عراق عجم (کرمانشاه، همدان، ری و قزوین...) شد که به دست تازیان اشغال شده بود و آنجا را دوباره به خاک ایران افزود. سپس ازبک‌ها را که به خاک ایران دست درازی کرده بودند را شکست داد. آنگاه مرو و هرات و بلخ را که امروز در افغانستان و ترکمنستان و ازبکستان است را گوشه‌ای از خاک ایران کرد. در سال 920 ق پس از چنگ اندازی سلطان سلیم عثمانی به خاک ایران راهی نبرد با امپراتوری متجاوز عثمانی (ترکیه کنونی) شد و ...

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

عارف تاجدار-دو جلدی

عارف تاجدار-دو جلدی

رمان تاریخی جذاب از زندگی شاه اسماعیل اول، بنیان گذار سلسله صفوی

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : جیمز داون
مترجم/ مترجمین : ذبیح الله منصوری

مشخصات فنی

قطع کتاب : وزیری
جلد : گالینگور
نوع کاغذ : تحریر

Other Features

تعداد صفحات : 1610 - دو جلدی
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
شابك : 9789644070082

30 محصولات دیگر در همان شاخه: