فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

زندگی واقعی سباستین نایت

محصول جدید

یکی از این آثار کمتر شناخته شده ولادیمیر ناباکوف، ˝زندگی واقعی سباستین نایت˝ است که از آثار مهم او نیز به حساب می‌آید.

جزییات بیشتر

تولید کننده
نیلا

135,000 ریال

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : ولادیمیر ناباکوف
مترجم/ مترجمین : امید نیک فرجام

مشخصات محصول

قطع کتاب : رقعی
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
تعداد صفحات : 224
شابك : 9789646900165
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

ناباکوف در سال 1940 در دوران تبعید پس از آن که از نوشتن به زبان روسی دست کشید، رمان حاضر را به زبان انگلیسی نوشت که در عین حال از آثار برجسته وی به شمار می‌آید. زندگی واقعی سباستین نایت  رمانی است درباره واقعیت و امکان دسترسی به آن و در اصل درباره مردی است که در جست و جوی واقعیت زندگی برادر از دست رفته‌اش می‌کوشد زندگی‌نامه واقعی او را بنویسد.

****

ناباکوف

ولادیمیر ناباکوف در کهنسالی

****

داستان کوتاه "مسافر" و داستان کوتاه "ناتاشا" از ناباکوف را در کانال تلگرام ایران بوک، بخوانید و بشنوید: IRANBOOK@

نقدی درباره این رمان نوشته محمد قاسمی

ناباکوف هم در این رمان مسئله راوی و روایت را هم در شکل روایت رمان و هم به عنوان یکی از مضمون‌های مرکزی رمان به کار می‌گیرد واین گونه به استقبال نظریه های روایتی که سال‌ها بعد به خصوص از سوی منتقدان "پسا ساختارگرا" مطرح شد می‌رود. اما همانطور که بعدها "ناباکوف" در مصاحبه‌ای گفت : "خواننده آزاد به دنیا می‌آید و باید آزاد بماند." این رمان در نظریه و تفسیر واحدی خلاصه نمی‌شود و همچون دری گشوده به جهان‌های مختلف برای نقد و تفسیر از جنبه‌های مختلف یک رمان آماده است .

راوی بی نام این رمان برادر ناتنی "سباستین نایت" نویسنده فقید است که بنابر اعتراف خود هدفش از نگارش این رمان "نشان دادن تصویری روشن از سال های کودکی "سباستین" است بدون اینکه به اعتبار کسی لطمه بزنم" اما در همان ابتدای رمان، راوی با فاش کردن نام پیرزنی که از سر اتفاق یادداشت‌های روزانه "سباستین" را در اختیارش قرار می‌دهد و از او می‌خواهد نامش پوشیده بماند، اعتبار خود را به عنوان " ناظری بی طرف" که این هم از دیگر ادعاهایش است مخدوش می‌کند.

خواننده با پیش رفتن رمان و آشکار شدن رابطه دو برادر در کودکی به احساس حسادت راوی نسبت به "سباستین" پی می‌برد که از عدم توجه "سباستین" که شش سال از راوی بزرگتر است و در سال 1899( سال تولد ناباکوف) از مادری انگلیسی به دنیا آمده، نشأت می گیرد. این احساس راوی را می‌توان در کنایه او به دو رگه بودن "سباستین" و خاطراتی که راوی از کودکی‌اش نقل می کند دید.

"ناباکوف" روایت این رمان را با استفاده از از موتیف‌ها و بن مایه‌های روایی متفاوت غنا می‌بخشد. بن مایه‌هایی را که حتی در ارجاعات راوی به آثار "سباستین" که به صورت مستقیم نیز در رمان نقل می‌شوند می توان پی گرفت. یکی از مهمترین موتیف‌های به کار گرفته شده در داستان بازی شطرنج است که خود "ناباکوف" در آن تخصص داشته است. نام فامیلی "سباستین" یعنی "نایت" knight به معنی مهره اسب در شطرنج است و این مسئله به عنوان موتیف در قسمت‌های مختلف رمان تکرار می‌شود. برای مثال وقتی راوی در جریان تحقیقات خود درباره روابط عاشقانه "سباستین" به خانه"پال پالیچ" می‌رسد، دست او یک مهره سیاه اسب می‌بیند و در ادامه به جای اسم "پالیچ" و پسر عمویش از بازیگر "سیاه مهره و بازیگر سفید مهره" استفاده می کند. یا وقتی که با عجله می خواهد به ملاقات "سباستین" در بیمارستان برود، نام ایستگاه "سن دامیر" است که این کلمه در زبان‌های آلمانی و فرانسه به معنی صفحه شطرنج است و این مهره‌های سیاه و سفید بدون ارجاعات سمبلیک و اخلاقی به کار گرفته شده‌اند. همانطور که احساسات راوی نسبت به برادرش در جریان رمان عوض می شود ، هدفش نیز از نگارش رمان عوض می شود و می نویسد: "کنکاش من جادو و منطقی از آن خود پرورده".

در داستان همانطور که مهره‌های سیاه و سفید جایشان را با هم عوض می‌کنند، راوی هم خود را به جای "سباستین" می ‌ذارد و در نهایت رمان هم در چیزی بزرگ‌تر استحاله می‌یابد. حالا فاصله او با راوی به اندازه یک نفس می شود که این هم در نهایت طی می‌شود و راوی که صاحب نامی شده است می‌نویسد: "... چون با تمام کوششم نمی‌توانم نقش خودم را رها کنم، نقاب سباستین به چهره‌ام چسبیده. شباهت را نمی‌توان فرو شست.من سباستین هستم ، یا سباستین من است ، یا شاید هر دوی ما کسی باشیم که هیچ یک از ما نمی‌شناسدش."

سباستین نایت در سی‌و یکم دسامبر سال 1899 در پایتخت سابق کشورم به دنیا آمد. یک بانوی پیر روسی که نمی‌دانم چرا خواسته است نامش را فاش نکنم، در پاریس دفتر خاطراتش را به من نشان داد. آن سال‌ها ظاهرا آن‌قدر خالی از رخدادها و اتفاقات تازه و چشمگیر بوده که جمع‌آوری جزییات زندگی روزانه (که همواره یکی از شیوه‌های حقیر صیانت نفس بوده) فقط شامل شرح کوتاه هوای آن روز می‌شده؛ و طرفه آن که از این لحاظ خاطرات افراد قدرتمند و عالی‌مقام صرف‌نظر از بلاهایی که بر قلمروی فرمانروایی‌شان گذشته عمدتا درباره موضوعی واحد است. از بخت خوش در آن دفتر خاطرات به نکته‌ای برخوردم که اگر به خودم بودم هرگز دنبالش نمی‌رفتم؛ و آن این‌که صبح روز تولد سباستین هوا آفتابی و بدون باد، و دما دوازده درجه زیر صفر بود... اما آن بانوی مهربان فقط این را برای یادداشت کردن ارزشمند تشخیص داده بود....

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

زندگی واقعی سباستین نایت

زندگی واقعی سباستین نایت

یکی از این آثار کمتر شناخته شده ولادیمیر ناباکوف، ˝زندگی واقعی سباستین نایت˝ است که از آثار مهم او نیز به حساب می‌آید.

30 محصولات دیگر در همان شاخه: