فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

آناتومی گری-اندام

محصول جدید

جلد دوم به بررسی آناتومی اندامهای بدن می‌پردازد. بر اساس کتاب مشهور آناتومی گری نوشتهٔ هنری گری (منبع موثق علم آناتومی در جهان)

جزییات بیشتر

تولید کننده
ابن سینا

300,000 ریال

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : ریچارد درک، وین وگل، میچل
مترجم/ مترجمین : دکتر غلامرضا حسن زاده، دکتر پریچهر پاسبخش، دکتر فرید ابوالحسنی و دیگران

مشخصات محصول

موضوع : علوم پزشکی,پزشکی,کالبدشناسی انسان,بافت‌شناسی،یاخته شناسی
قطع کتاب : وزیری
زبان : انگلیسی-فارسی
چاپ متن : تمام رنگی
تعداد صفحات : 312
نوبت چاپ : دوم
سال چاپ : 1394
شابك : 9789647150767
جلد : شومیز

اطلاعات بیشتر

در بیان آناتومی گفته می شود که مطالعه ساختار بدن انسان است. البته بیشتر آناتومیست ها این را قبول ندارند چرا که آنان بیان می کنند این تعریف بدون در نظر گرفتن اعمال مربوط به قسمت های مختلف بدن است. بنابر این معنی دقیق آناتومی عبارتست از مطالعه ساختمان بدن و ربط آن به اعمال قسمت های مختلف آن ساختمان. در بررسی آناتومی، چنانچه بررسی با چشم غیر مسلح صورت گیرد آن را کالبد شناسی درشت بین (macroanatomy) گویند.
اگر با کمک میکروسکوپ اانجام گیرد، آن را کالبد شناسی ریزبین (microanatomy) یا بافت شناسی (histology) گویند. بالاخره شناسایی بدن انسان در دوره جنینی، جنین شناسی یا رویان شناسی embryology نامیده می شود. ولی واژه آناتومی یا کالبد شناسی، در زبان فارسی، بیشتر بیان کننده همان ماکرو آناتومی است. بررسی عملی بدن انشان که روی جسد انجام می گیرد، کالبد شکافی یا تشریح خوانده می شود.

یکی از نتایج مثبت آشنایی با آناتومی، توانایی تحلیل صحیح مشاهدات بالینی است. علم آناتومی بسیار فراتر از حفظ و به خاطر سپردن فهرستی از اسم های مختلف است. فهمیدن آناتومی نیازمند این است که هم نام ساختارهای بدن را به خاطر داشته باشیم و هم موقعیت هر یک از آن ها را هم در بدن بدانیم.
به عنوان مثال با شنیدن و یادآوری یکی از نام هایی که به خاطر داریم، تصوری عینی از محل قرارگیری آن ساختار در ذهنمان تداعی شود. به عنوان مثال در مطالعه کام نرم، علاوه بر دانستن اجزای آن محل (اعصاب، عضلات و ...)، چگونگی مرتبط شدن با حفره بینی و حفره دهان و چگونگی حرکت کام نرم هنگام بلع، موضوعاتی است که مورد بررسی قرار می گیرد و یا هنگام بررسی شاخه های یک شریان (سرخرگ) علاوه بر نام شاخه ها، محل و موقعیت آن ها از ابتدا تا مقصد نهایی شان مطالعه می‌شوند.

به استقرار بدن در یک وضعیت ثابت و قائم در حالت ایستاده، اندام های فوقانی در دو طرف بدن آویخته (منظور از اندام فوقانی در آناتومی کمربند شانه ای به همراه ساعد و بازو و دست است و منظور از دست -برخلاف اشتباهی که گاهی می شود -فقط منطقه ای از اندام فوقانی است که در پایین مچ دست قرار دارد و مناطق بالاتر از آن به ترتیب ساعد و بازو را می سازند)، کف دست ها و سر متوجه جلو و شست دست به سمت خارج، وضع آناتومیک یا تشریحی می گویند.

****

آناتومی اندام

****

Gross Anatomy-Macroscopic Anatomy:آناتومی بارز ؛ نوعی از آناتومی که به مطالعه ی ساختار های قابل مشاهده با چشم می پردازد.

*اکثراّ تصوری که افراد از آناتومی دارند این شاخه می باشد در صورتی که امروزه این شاخه از آناتومی بخش کوچکی از علوم تشریح را تشکیل می دهد و ضمینه های دیگری که در زیر اشاره خواهند شد بیشتر مورد توجه هستند.

علوم تشریح یا آناتومی دارای شاخه های فراوانی می باشد

Microscopic Anatomy-Histology : بافت شناسی؛ در این شاخه از آناتومی به مطالعه ی میکروسکوپیک ساختمانهای بافت های مختلف بدن پرداخته می شود.

بافت: مجموعه ای از سلولها که باهمدیگر فعالیت مشترکی را انجام می دهند ودارای چهار نوع اصلی به نام های، بافت عصبی؛ بافت عضلانی؛ بافت پیوندی و بافت پوششی می باشد.

Developmental Anatomy- Embryology:آناتومی تکوینی،جنین شناسی؛

مطالعه ی چگونگی پیدایش ساختمان های بدن و برقراری ارتباط با هم از تک سلول زیگوت تا موجود کامل(چگونگی پیدایش موجود)

Neuroanatomy : مطالعه ی سیستم عصبی بدن

Radiographic Anatomy :مطالعه ی آناتومی اعضا بر اساس تصویربرداری از آنها با اشعه ایکس

SurfaceAnatomy : آناتومی سطحی؛ مطالعه و تشخیص اعضای درونی با استفاده از علایم و نشانه های موجود بر روی سطح بدن

Comparative Anatomy: آناتومی مقایسه ای ؛مقایسه ی ساختمانهای متفاوت جانوران با یکدیگر

Tratology تراتولوژی؛ علم مطالعه ی چگونگی ودلایل پیدایش انواع ناهنجاری در بدن

و غیره....

****

آناتومی گری

****

چگونگی مطالعه ی آناتومی:

دو روش اصلی مطالعه ی آناتومی به شرح زیر می باشد:

1. Regional (Topographic) anatomyآناتومی موضعی:

در این روش بدن به چندین ناحیه (سرو گردن؛ تنه و اندام) تقسیم می شود و هر ناحیه به طور جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد به این صورت که تمام ساختار هایی که در آن ناحیه قرار دارند از جمله عروق، عضلات، اعصاب؛ استخوان و... مورد مطالعه قرار می گیرد.

Systemic anatomy.2 آناتومی سیستمیک:

در این روش بدن به دستگاه های مختلف (دستگاه گوارش؛ دستگاه عصبی؛ دستگاه تنفسی؛ دستگاه عضلانی؛ دستگاه اسکلتی و غیره) تقسیم می کنند و هر دستگاه را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار میدهند و بعد از این که آن دستگاه تمام شد دستگاه بعدی را مطالعه می کنند.

البته به غیر از این موارد ذکر شده روشهای دیگری نیز برای مطالعه ی آناتومی وجود دارند که می توان به :

1. Clinical and surgical anatomy آناتومی بالینی و جراحی

2. Radiographic anatomy آناتومی رادیولوژیکی

3. Surface anatomy آناتومی سطحی

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

آناتومی گری-اندام

آناتومی گری-اندام

جلد دوم به بررسی آناتومی اندامهای بدن می‌پردازد. بر اساس کتاب مشهور آناتومی گری نوشتهٔ هنری گری (منبع موثق علم آناتومی در جهان)

16 محصولات دیگر در همان شاخه: