فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

آناتومی گری-سر و گردن

محصول جدید

جلد سوم-دربرگیرنده مطالب آناتومی سر و گردن و اندامهای مرتبط موضعی با نکات بالینی، مباحث ماکروسکوپی و ...

جزییات بیشتر

تولید کننده
ابن سینا

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : ریچارد درک، وین و گل، میچل
مترجم/ مترجمین : دکتر غلامرضا حسن زاده، دکتر محمد اکبری، دکتر ایرج راگردی کاشانی، دکتر بهنام الدین جامعی و دیگران

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : انگلیسی-فارسی
چاپ متن : تمام رنگی
تعداد صفحات : 350
نوبت چاپ : دوم
سال چاپ : 1394
شابك : 9789647150798
جلد : شومیز

اطلاعات بیشتر

کتاب آناتومی گری (به انگلیسی: Gray's Anatomy) (نام کامل: Henry Gray's Anatomy of the Human Body) کتابی مشهور به زبان انگلیسی درمورد کالبدشناسی بدن انسان است. در این کتاب ساختار سر و گردن و فیزیولوژی آن بررسی شده است، به‌ نحوی که دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی و ... می‌توانند از آن استفاده کنند که ترجمه بر اساس کتاب Gray's Anatomy می‌باشد. بیشتر مطالب کتاب در زمینه آناتومی ماکروسکوپی می‌باشد. فصول کتاب بر مبنای کتاب اصلی طراحی شده‌اند. بخش اول هر فصل، بررسی اجمالی میّ‌باشد که مفاهیم پایه را تشریح می‌کند، بخش آناتومی موضعی هر فصل اطلاعات دقیق‌تر آناتومی همراه با نکات بالینی موضعی را ارائه می‌کند. 

****

آناتومی گری

****

آناتومی علمی است که از شناسایی قسمت های گوناگون بدن صحبت می کند. Anatomy از دو کلمه Ana به معنی برداشتن و tome به معنی بریدن تشکیل شده است که معادل فارسی آن کلمه کالبدشناسی یا تشریح است. واژه آناتومی برگرفته از لغت یونانی temnein به معنای بریدن و قطع کردن است و این علم به وضوح به ریشه خود برمی گردد: یعنی تشریح کردن و کالبدشکافی.
آناتومی علمی است که ساختارهای بدن را به طور ماکروسکوپیک (بدون نیاز به بزرگ نمایی) و میکروسکوپیک (با استفاده از میکروسکوپ) مطالعه می کند. به طور معمول وقتی کلمه آناتومی به تنهایی به کار می رود. منظور بررسی ساختارهایی است که در حال طبیعی بدون نیاز به میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.
اما وقتی از کلمه آناتومی میکروسکوپی استفاده می شود، منظور مشاهده بافت ها و سلول های بدن با استفاده از میکروسکوپ است. به این شاخه از علم آناتومی بافت شناسی می گوییم (پس درواقع منظور ما از واژه آناتومی ماکروسکوپی (بدون نیاز به میکروسکوپ) است.
علم آناتومی پایه و اساس علم پزشکی بوده و اصولاً با تمام شاخه های علم پزشکی که در آنها برای تشخیص اولیه بیماری ها باید علایم بالینی مورد تحلیل قرار گیرد، ارتباط مستقیم دارد.
یکی از نتایج مثبت آشنایی با آناتومی، توانایی تحلیل صحیح مشاهدات بالینی است. علم آناتومی بسیار فراتر از حفظ و به خاطر سپردن فهرستی از اسم های مختلف است. فهمیدن آناتومی نیازمند این است که هم نام ساختارهای بدن را به خاطر داشته باشیم و هم موقعیت هر یک از آنها را هم در بدن بدانیم.
به عنوان مثال با شنیدن و یادآوری یکی از نام هایی که به خاطر داریم، تصوری عینی از محل قرارگیری آن ساختار در ذهنمان تداعی شود. به عنوان مثال در مطالعه کام نرم، علاوه بر دانستن اجزای آن محل (اعصاب، عضلات و ...)، چگونگی مرتبط شدن با حفره بینی و حفره دهان و چگونگی حرکت کام نرم هنگام بلع، موضوعاتی است که مورد بررسی قرار می گیرد و یا هنگام بررسی شاخه های یک شریان (سرخرگ) علاوه بر نام شاخه ها، محل و موقعیت آنها از ابتدا تا مقصد نهایی شان را بررسی می کنیم.
با وجود آن که امروزه کالبدشناسی اجساد در میان دانشجویان بسیار رواج یافته است، اما گاهی از روش های جایگزین نیز برای مطالعه این علم استفاده می شود. مانند مشاهده عینی و کار با مدل های شبیه سازی شده مصنوعی یا پلاستیکی در اندازه های طبیعی، استفاده از مدل های آموزشی رایانه ای و به کارگیری وسایل کمک آموزشی دیگر.
در مطالعه تشریحی بدن به وضعیت ظاهری، شکل، اندازه، وزن، اجزای ساختمانی و ترتیب قرار گرفتن آنها در هر دستگاه و مجاورت و ارتباط هر عضوی با اعضای دیگر پرداخته می شود.
مطالعه آناتومی
آناتومی را می توان هم به صورت موضعی و هم سیستمیک مطالعه کرد. در مطالعه موضعی (رژیونال)، هریک از نواحی بدن به صورت جداگانه مورد بررسی قرارمی گیرد و همزمان تمام عناصر تشریحی موجود در آن منطقه نیز مطالعه می شود. به عنوان مثال هنگام بررسی قفسه سینه، تمام ساختارهای موجود در آن قسمت (اعصاب، عروق (رگ ها)، عضلات و ...) مطالعه می شوند (و به اصطلاح پرونده آن قسمت بسته می شود)! این روش وقتی کاربرد دارد که همراه تشریح جسد انجام شود. اما وقتی قرار است یکی از دستگاه های بدن به طور کامل در تمام نقاط بدن مطالعه شود دیگر جوابگو نخواهند بود.
در مطالعه سیستمیک برخلاف مطالعه موضعی، اجزای بدن را به صورت دستگاه مطالعه می کنیم. به عنوان مثال در مطالعه دستگاه عصبی، مغز، نخاع و تمام اعصاب موجود در بدن را بررسی می کنیم و یا در مطالعه سیستم قلب و عروق، قلب و تمام عروق بدن را مورد بررسی قرار می دهیم. همین طور است در مورد دستگاه استخوانی، عضلانی، گوارشی، تنفسی، لنفاوی و ... .
به استقرار بدن در یک وضعیت ثابت و قایم در حالت ایستاده، اندام های فوقانی در دو طرف بدن آویخته (منظور از اندام فوقانی در آناتومی کمربند شانه ای به همراه ساعد و بازو و دست است و منظور از دست -برخلاف اشتباهی که گاهی می شود -فقط منطقه ای از اندام فوقانی است که ...

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

آناتومی گری-سر و گردن

آناتومی گری-سر و گردن

جلد سوم-دربرگیرنده مطالب آناتومی سر و گردن و اندامهای مرتبط موضعی با نکات بالینی، مباحث ماکروسکوپی و ...

16 محصولات دیگر در همان شاخه: