خرید کتاب, فروش کتاب, فروش آنلاین, کتاب دانشگاهی, فروشگاه کتاب, چاپ کتاب, تبدیل پایان نامه به کتاب, ارسال کتاب, بانک کتاب, فروش پستی کتاب, پیک کتاب, فروش نرم افزار, چاپ تیراژ کم, فروشگاه اینترنتی کتاب ایران

ویژگی های جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی

محصول جدید

فلسفه آفرینش، انسان، جهان هستی در مکتب اسلام

جزییات بیشتر

تولید کننده
بعثت

250,000 ریال

افزودن به لیست دلخواه

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : سید قطب
مترجم/ مترجمین : سید محمد خامنه‌ای

مشخصات محصول

قطع کتاب : رقعی
زبان : فارسی
تعداد صفحات : 453
نوبت چاپ : دوم
شابك : 9786007084649
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

سلسله عناصر فکری یک انسان با یک جامعه را که چون مروارید به رشته و نظم طبیعی خود درآمده و بر سینه‌ی او نشسته باشد و چون گوهری شب‌تاب، فروغ آن راه گشای تاریکی او شود و چون جام جهان‌نما، آینده‌ی او را نمایان می‌سازد... ایدئولوژی گویند؛ ایدئولوژی آن انسان ... یا آن جامعه.
اما ایدئولوژی نگاره‌ای بر دیوار نیست و نقشی بر ایوان و نه ترانه‌ای دلنشین برای اوقات فراغت و نه بازیچه‌ای برای جوانان و سرگرمی‌ای برای بیکاران و فارغ‌دلان... ایدئولوژی سوز است و درد و حیات‌نامه تشنه‌لبان بادیه‌ی بی هدفی و سرگردانی... ایدئولوژی، جان بازیافته انسانروح‌مرده شته‌زده است و مروارید صدف بازمانده تهی‌دستی که حسرت تکاپوی امواج در دل داشته باشد...

انسان در جهان‏ بینی اسلامی داستانی شگفت دارد. انسانِ اسلام تنها یک حیوان مستقیم‏القامه که ناخنی پهن دارد و با دو پا راه می‏رود و سخن می‏گوید نیست. این موجود از نظر قرآن ژرف‏تر و مرموزتر از این است که بتوان آن را با این چند کلمه تعریف کرد.

قرآن انسان را مدحها و ستایشها کرده و هم مذمتها و نکوهشها نموده است.

عالی‏ترین مدحها و بزرگترین مذمتهای قرآن درباره انسان است؛ او را از آسمان و زمین و از فرشته برتر و در همان حال از دیو و چهارپایان پست‏تر شمرده است. از نظر قرآن، انسان موجودی است که توانایی دارد جهان را مسخّر خویش سازد و فرشتگان را به خدمت خویش بگمارد و هم می‏تواند به «اسفل سافلین» سقوط کند؛ این خود انسان است که باید درباره خود تصمیم بگیرد و سرنوشت نهایی خویش را تعیین نماید.

****

مکتب اسلام

****

چگونه است؟ آیا انسان از نظر قرآن یک موجود زشت و زیباست، آن هم زشتِ زشت و زیبای زیبا؟

آیا انسان یک موجود دو سرشتی است: نیمی از سرشتش نور است و نیمی ظلمت؟ چگونه است که قرآن، هم او را منتها درجه مدح می‏کند و هم منتها درجه مذمت؟!

حقیقت این است که این مدح و ذمّ، از آن نیست که انسان یک موجود دو سرشتی است: نیمی از سرشتش ستودنی است و نیم دیگر نکوهیدنی؛ نظر قرآن به این است که انسان همه کمالات را بالقوّه دارد و باید آنها را به فعلیت برساند و این خود اوست که باید سازنده و معمار خویشتن باشد. شرط اصلی وصول انسان به کمالاتی که بالقوّه دارد «ایمان» است. از ایمان، تقوا و عمل صالح و کوشش در راه خدا برمی‏خیزد. به وسیله ایمان است که علم از صورت یک ابزار ناروا در دست نفس امّاره خارج می‏شود و به صورت یک ابزار مفید درمی‏آید.

پس انسان حقیقی که خلیفةاللَّه است، مسجود ملائکه است، همه چیز برای اوست و بالاخره دارنده همه کمالات انسانی است، انسانِ بعلاوه ایمان است نه انسانِ منهای ایمان. انسانِ منهای ایمان، کاستی‏گرفته و ناقص است. چنین انسانی حریص است، خونریز است، بخیل و ممسک است، کافر است، از حیوان پست‏تر است.

در قرآن آیاتی آمده است که روشن می‏کند انسانِ ممدوح چه انسانی است و انسانِ مذموم چه انسانی است. از این آیات استنباط می‏شود که انسانِ فاقد ایمان و جدا از خدا انسان واقعی نیست. انسان اگر به یگانه حقیقتی که با ایمان به او و یاد او آرام می‏گیرد بپیوندد، دارنده همه کمالات است و اگر از آن حقیقت یعنی خدا جدا بماند درختی را ماند که از ریشه خویشتن جدا شده است.

****

جهان‌بینی اسلام

****

سخن خویش را از ستایش های انسان در قرآن تحت عنوان «ارزش های انسان» آغاز می‏کنیم.

ارزشهای انسان‏:

1. انسان خلیفه خدا در زمین است:

روزی که خواست او را بیافریند، اراده خویش را به فرشتگان اعلام کرد.

آنها گفتند: آیا موجودی می‏آفرینی که در زمین تباهی خواهد کرد و خون خواهد ریخت؟ او گفت: من چیزی می‏دانم که شما نمی‏دانید.

اوست که شما انسانها را جانشینهای خود در زمین قرار داده تا شما را در مورد سرمایه‏هایی که داده است در معرض آزمایش قرار دهد.

2. ظرفیت علمی انسان بزرگترین ظرفیت هایی است که یک مخلوق ممکن است داشته باشد:

تمام اسماء را به آدم آموخت (او را به همه حقایق آشنا ساخت)، آنگاه از فرشتگان (موجودات ملکوتی) پرسید: نامهای اینها را بگویید چیست.

گفتند: ما جز آنچه تو مستقیماً به ما ...

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

ویژگی های جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی

ویژگی های جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی

فلسفه آفرینش، انسان، جهان هستی در مکتب اسلام

25 محصولات دیگر در همان شاخه: