فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

ویژگی های جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی

محصول جدید

فلسفه آفرینش، انسان، جهان هستی در مکتب اسلام

جزییات بیشتر

تولید کننده
بعثت

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : سید قطب
مترجم/ مترجمین : سید محمد خامنه‌ای

مشخصات محصول

قطع کتاب : رقعی
زبان : فارسی
تعداد صفحات : 453
نوبت چاپ : دوم
شابك : 9786007084649
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

سلسله عناصر فکری یک انسان با یک جامعه را که چون مروارید به رشته و نظم طبیعی خود درآمده و بر سینه‌ی او نشسته باشد و چون گوهری شب‌تاب، فروغ آن راه گشای تاریکی او شود و چون جام جهان‌نما، آینده‌ی او را نمایان می‌سازد... ایدئولوژی گویند؛ ایدئولوژی آن انسان ... یا آن جامعه.
اما ایدئولوژی نگاره‌ای بر دیوار نیست و نقشی بر ایوان و نه ترانه‌ای دلنشین برای اوقات فراغت و نه بازیچه‌ای برای جوانان و سرگرمی‌ای برای بیکاران و فارغ‌دلان... ایدئولوژی سوز است و درد و حیات‌نامه تشنه‌لبان بادیه‌ی بی هدفی و سرگردانی... ایدئولوژی، جان بازیافته انسانروح‌مرده شته‌زده است و مروارید صدف بازمانده تهی‌دستی که حسرت تکاپوی امواج در دل داشته باشد...

انسان در جهان‏ بینی اسلامی داستانی شگفت دارد. انسانِ اسلام تنها یک حیوان مستقیم‏القامه که ناخنی پهن دارد و با دو پا راه می‏رود و سخن می‏گوید نیست. این موجود از نظر قرآن ژرف‏تر و مرموزتر از این است که بتوان آن را با این چند کلمه تعریف کرد.

قرآن انسان را مدحها و ستایشها کرده و هم مذمتها و نکوهشها نموده است.

عالی‏ترین مدحها و بزرگترین مذمتهای قرآن درباره انسان است؛ او را از آسمان و زمین و از فرشته برتر و در همان حال از دیو و چهارپایان پست‏تر شمرده است. از نظر قرآن، انسان موجودی است که توانایی دارد جهان را مسخّر خویش سازد و فرشتگان را به خدمت خویش بگمارد و هم می‏تواند به «اسفل سافلین» سقوط کند؛ این خود انسان است که باید درباره خود تصمیم بگیرد و سرنوشت نهایی خویش را تعیین نماید.

****

مکتب اسلام

****

چگونه است؟ آیا انسان از نظر قرآن یک موجود زشت و زیباست، آن هم زشتِ زشت و زیبای زیبا؟

آیا انسان یک موجود دو سرشتی است: نیمی از سرشتش نور است و نیمی ظلمت؟ چگونه است که قرآن، هم او را منتها درجه مدح می‏کند و هم منتها درجه مذمت؟!

حقیقت این است که این مدح و ذمّ، از آن نیست که انسان یک موجود دو سرشتی است: نیمی از سرشتش ستودنی است و نیم دیگر نکوهیدنی؛ نظر قرآن به این است که انسان همه کمالات را بالقوّه دارد و باید آنها را به فعلیت برساند و این خود اوست که باید سازنده و معمار خویشتن باشد. شرط اصلی وصول انسان به کمالاتی که بالقوّه دارد «ایمان» است. از ایمان، تقوا و عمل صالح و کوشش در راه خدا برمی‏خیزد. به وسیله ایمان است که علم از صورت یک ابزار ناروا در دست نفس امّاره خارج می‏شود و به صورت یک ابزار مفید درمی‏آید.

پس انسان حقیقی که خلیفةاللَّه است، مسجود ملائکه است، همه چیز برای اوست و بالاخره دارنده همه کمالات انسانی است، انسانِ بعلاوه ایمان است نه انسانِ منهای ایمان. انسانِ منهای ایمان، کاستی‏گرفته و ناقص است. چنین انسانی حریص است، خونریز است، بخیل و ممسک است، کافر است، از حیوان پست‏تر است.

در قرآن آیاتی آمده است که روشن می‏کند انسانِ ممدوح چه انسانی است و انسانِ مذموم چه انسانی است. از این آیات استنباط می‏شود که انسانِ فاقد ایمان و جدا از خدا انسان واقعی نیست. انسان اگر به یگانه حقیقتی که با ایمان به او و یاد او آرام می‏گیرد بپیوندد، دارنده همه کمالات است و اگر از آن حقیقت یعنی خدا جدا بماند درختی را ماند که از ریشه خویشتن جدا شده است.

****

جهان‌بینی اسلام

****

سخن خویش را از ستایش های انسان در قرآن تحت عنوان «ارزش های انسان» آغاز می‏کنیم.

ارزشهای انسان‏:

1. انسان خلیفه خدا در زمین است:

روزی که خواست او را بیافریند، اراده خویش را به فرشتگان اعلام کرد.

آنها گفتند: آیا موجودی می‏آفرینی که در زمین تباهی خواهد کرد و خون خواهد ریخت؟ او گفت: من چیزی می‏دانم که شما نمی‏دانید.

اوست که شما انسانها را جانشینهای خود در زمین قرار داده تا شما را در مورد سرمایه‏هایی که داده است در معرض آزمایش قرار دهد.

2. ظرفیت علمی انسان بزرگترین ظرفیت هایی است که یک مخلوق ممکن است داشته باشد:

تمام اسماء را به آدم آموخت (او را به همه حقایق آشنا ساخت)، آنگاه از فرشتگان (موجودات ملکوتی) پرسید: نامهای اینها را بگویید چیست.

گفتند: ما جز آنچه تو مستقیماً به ما ...

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

ویژگی های جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی

ویژگی های جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی

فلسفه آفرینش، انسان، جهان هستی در مکتب اسلام

25 محصولات دیگر در همان شاخه: