فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

پزشکی قانونی

محصول جدید

برای دانشجویان رشته‌های حقوق و پزشکی

جزییات بیشتر

تولید کننده
بعثت

220,000 ریال

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : دکتر محمدعلی کوزه‌گر

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
تعداد صفحات : 200
سال چاپ : 1394
شابك : 9786007084816
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

به‌ کارگرفتن علوم پزشکی در خدمت قانون را پزشکی قانونی می‌نامند.تخصصی شدن رشته‌های مختلف علوم نیاز متخصصان و کارشناسان یک رشته به رشته‌های دیگر را روزبه‌روز افزایش داده است. علوم قضایی و علوم پزشکی از جمله این رشته‌های علمی محسوب می‌شوند. در سیستم قضایی که قاضی مسئول مراحل مختلف رسیدگی، جمع‌آوری اطلاعات، شواهد و صدور حکم‌نهایی در پرونده‌های حقوقی و قضایی است و از آن‌جا که اطلاعات علمی قضات محدود به علم حقوق و علوم وابسته به آن است، لذا بسته به نوع پرونده جهت صدور حکم صحیح و عادلانه نیازمند کسب اطلاعات و نظرات کارشناسی سایر علوم می‌باشند.

****

پزشکی قانونی

****

پزشکی قانونی (Forensic pathology) یکی از اصلی‌ترین و مهمترین بخش‌ها از علوم جنایی و قضایی امروزی به شمار می‌رود که اصلی‌ترین هدف آن در بیشتر کشورها تعیین علت مرگ انسان‌هایی است که به دلایل مختلف جان خود را از دست داده‌اند.
پزشکانی که در این حوزه فعالیت دارند وظیفه تعیین علت مرگ‌های ناگهانی را به عهده دارند تا بتوانند مشخص کنند فرد در اثر خودکشی، قتل، تصادف، و یا دلایل طبیعی جانش را از دست داده‌است. پزشکان قانونی برای تعیین دلیل مرگ از مجموعه ابزار و وسایلی و تکنیک‌هایی برخوردارند که رایج‌ترین آنها کالبدشکافی است.

قانون تشكیل سازمان پزشكی قانونی كشور
ماده 1- به منظور انجام وظایف مشروح زیر سازمان پزشكی قانونی كشور كه در این قانونی به اختصار سازمان نامیده می‌شود زیر نظر رییس قوه قضاییه تشكیل می‌گردد:
1- اظهار نظر در امور پزشكی قانونی و كارشناسی آن، كالبدشكافی و انجام امور آزمایشگاهی و پاراكلینیكی به دستور مراجع ذیصلاح قضایی.
2- پاسخ به استعمالات ادارات و سازمان های وابسته به قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های دولتی.
3- اجرای برنامه‌های كارآموزی پزشكی قانونی و بررسی صلاحیت علمی داوطلبان خدمت پزشكی قانونی در سازمان.
4- همكاری علمی و انجام امور آموزشی و پژوهشی مورد نیاز دانشگاه‌ها كه برای پیشبرد اهداف سازمان و دانشگاه‌ها مفید می باشد.
5- تبادل اطلاعات علمی مورد نیاز با مراكز آموزشی و پژوهشی داخل و خارج كشور.
تبصره 1- اظهار نظر پزشكی قانونی باید مستدل، روشن و متضمن شرح مشهودات و معاینات و مبتنی بر مدارك و ملاحظات علمی و آزمایشگاهی و با استفاده از روش‌های جدید و نتیجه گیری كافی باشد.
تبصره 2- متخلفین از انجام دستورهای مقامات ذیصلاح قضایی، مشمول حكم مندرج در قسمت اخیر ماده 19 قانون آیین دادرسی كیفری خواهند بود.
ماده 2- سازمان دارای استقلال مالی و اداری می باشد و بودجه سالانه آن ضمن بودجه كل كشور در ردیف جداگانه منظور می‌شود و طبق مقررات، زیر نظر رییس سازمان به مصرف خواهد رسید.
ماده 3- سازمان موظف است هزینه‌های خدمات پزشكی قانونی را بر اساس ...

****

پیشرفت تکنولوژی و دانش در سراسر جهان در افزایش دقت تشخیص پزشکان و آسیب‌شناسان قانونی بسیار تاثیرگذار بوده‌است،‌ آزمایش‌های DNA نمونه‌ای قابل توجه در زمینه پیشرفت‌هایی است که در علم پزشکی قانونی صورت گرفته‌است، پدیده‌ای که با معرفی‌اش به متخصصان پزشکی قانونی تمامی تکنیک‌های موجود را متحول ساخت.

پزشکی قانونی یا دادپزشکی مرجعی صاحب صلاحیت برای اظهار نظر پزشکی حقوقی دردادگاه‌ها است.

در ایران پزشکی قانونی سازمانی است وابسته به قوه قضائیه که به منظور کارشناسی در امور پزشکی که نظریات آن برای مراجع قضائی و سایر سازمان‌های دولتی مستند باشد و بررسی و تحقیق در امور پزشکی قانونی در پیشگیری از وقوع جرم تشکیل شده‌است. رئیس این سازمان از سوی رئیس قوه قضائیه از میان پزشکان واجد صلاحیت تعیین می‌شود. سازمان هزینه‌های مقرر خدمات پزشکی قانونی را اخذ و به حساب در آمد عمومی کشور واریز می‌نماید.

وظیفه‌های اصلی دادپزشک عبارتند از:

  • انجام امور پزشکی و کارشناسی‌های بالینی
  • انجام امور تشخیصی و آزمایشگاهی
  • پاسخ به درخواست تأیید مراکز ونهادهای دولتی نیازمند نظرات کارشناسی پزشکی قانونی
  • فعالیت آموزشی از جمله آموزش دستیاران تخصصی، دانشجویان پزشکی، مامایی، حقوق و نیروی انتظامی
  • فعالیت‌های علمی پژوهشی

یک دادپزشک باید با جزئیات موارد زیر به صورت تخصصی آشنا باشد: کلیات پزشک و قانون، مرگ‌شناسی، مرگ‌های ناگهانی طبیعی در بالغین و کودکان، شکنجه و مرگ در زندان، تشخیص هویت، تروماتولوژی (ضرب و جرح)، سلاح گرم و انفجارات، خفگی‌ها، غرق‌شدگی‌ها،تروماهای حرارتی (سوختگی، سرمازدگی، گرمازدگی)، برق‌گرفتگی و صاعقه‌زدگی، حاملگی و سقط جنین، نوزادکشی، کودک‌آزاری، مسائل جنسی در پزشکی قانونی، کلیات سم‌شناسی، الکل‌ها، داروهای مخدر و توهم‌زا، آفت‌کش‌ها، سموم گازی و سموم دارویی...

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

پزشکی قانونی

پزشکی قانونی

برای دانشجویان رشته‌های حقوق و پزشکی

30 محصولات دیگر در همان شاخه: