فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

روابط بیزانس و ایران

محصول جدید

تاریخ کامل دو ابرقدرت ایران و روم شرقی در نیمه اول قرون وسطی (226-641میلادی)

جزییات بیشتر

تولید کننده
بعثت

260,000 ریال

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : دکتر کاظم میقانی

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
تعداد صفحات : 305
نوبت چاپ : اول
سال چاپ : 1393
شابك : 9786007084205
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

در کتاب روابط بیزان و ایران تلاش ‏شده تا با گزارشی کوتاه، ضمن آرایش منابع و مطالعات مربوط به مناسبات و روابط بیزانس و ایران، اصیل‏ترین آنها شناسایی و نقد شود و بر برخي از مهم‎ترين استنادات ارزيابي صورت گيرد.
در بررسی موقعیت دو قدرت جهانی بیزانس و ایران، جهت دستیابی به مواضع سیاست خارجی و واقعیت‏های اقتصادی - اجتماعی و اطلاع از نظامات و ساختارهای دولتی و دینی و سیر تحول روابط و مناسبات بیزانس و ایران و کسب جزییات حوادث و رویدادها و همچنین ادواربندی و تعیین مقاطع، در ابتدا، ناگزیر از شناسایی منابع بیزانسی هستیم.

****

ساسانیان

امپراتوری بیزانس و امپراتوری ساسانیان در سال ۶۰۰میلادی

****

در بخشی از جنگ‌های ایران و روم، نبردهایی بین امپراتوری بیزانس و امپراتوری ساسانی در سال‌های ۶۰۲ تا ۶۲۸ میلادی بین خسرو پرویز و امپراتوران بیزانس به نام‌های فوکاس و هراکلیوس رخ داد.

این جنگ به دلیل عمل خصمانه فوکاس که امپراتور قبلی موریس را به قتل رسانیده بود و خود را امپراتور بیزانس معرفی کرد رخ داد. خسرو پرویز به دلیل دینی که به موریس داشت از شناسایی او امتناع کرد و جنگ شروع شد.

در ابتدا پیروزی‌های بسیار باارزشی برای ساسانیان توسط دو فرمانده ایرانی به نام شهربراز و شاهین بدست آمد. خسرو دو لشکر با دو فرمانده به جنگ با بیزانس فرستاد، شهربراز را با لشکری به سمت اورشلیم و سپس مصر فرستاد و شاهین را به سمت آناتولی و تسخیر پایتخت. شهربراز موفق به تسخیر این سرزمینها و در آخر اسکندریه شد و شاهین هم با لشکری از انطاکیه عبور کرده، کاپادوکیه و آناتولی را تسخیر کرده و رهسپار فتح پایتخت بیزانس شد. در همین حین با خلع فوکاس، هراکلیوس امپراتور شد. هراکلیوس که از نزدیکی سپاه ساسانی به پایتخت هراس پیدا کرده بود ابتدا تصمیم به فرار به همراه خرانه امپراتوری از پایتخت گرفت، ولی مردم و روحانیون مسیحی به صدا درآمدند، بالاخره او راضی شد بماند. سپس هراکلیوس قوائی برای پایتخت گذاشته و خود در سال ۶۲۲میلادی عازم جنگ با ساسانیان شد. هراکلیوس در چند جنگی که در اطراف لازیکا، تفلیس و ارمنستان با شهربراز داشت به پیروزی رسید. شاهین به واسطه تندبادی که بر ضد قشون خود می‌ورزید، از محاصره قسطنطنیه دست کشید و به شهر کالسدون عقب نشینی کرد. شاهین بعد از این جنگ به دستور خسروپرویز به قتل رسید.

در سال میلادی۶۲۷ هراکلیوس مصمم شد که به دستگرد واقع در بیست فرسخی تیسفون که اقامتگاه خسرو پرویز بود برود. در این جنگ قشون ایرانی عقب نشینی کردند و ترسی که به خسرو مستولی شد، باعث ترک سپاه و فرار او به سمت پایتخت شد. با وجود این لشکر ایران مقاومت نمود تا قواء ایران در نهروان به هم ملحق و دویست فیل جنگی به قشون ساسانی ضمیمه شدند. هراکلیوس چون استقامت لشکر ایران را دید، از تعقیب خسرو و محاصره تیسفون دست کشید و به طرف گنزک در شمال رفت.

****

ساسانیان

درفش کاویانی ساسانیان

****

سیمرغ

سیمرغ نشان نظامی ساسانیان

****

بیزانس

پرچم امپراطوری بیزانس

****

روم شرقی

نشان نظامی بیزانس

آغاز جنگ

سال ۶۰۲ میلادی که فرا رسید، امپراتور وقت بیزانس موریس در یک کودتایی به دست یکی از افسرانش به نام فوکاس کشته شد و تمام اعضای خاندان موریس هم کشته شدند. به دنبال این واقعه برخی از افسران موریس از ایران درخواست کمک کردند، یکی از پسران موریس که گویا از کشتار فوکاس گریخته بود، به ایران پناهنده شد تا از خسروپرویز کمک بگیرد. خسرو پرویز شاهین را با لشگری نیرومند مامور تصرف میان‌رودان شمالی، ارمنستان،گرجستان و هجوم به سوی آسیای صغیر نمود، سردار دیگر شهربراز مامور شد در ...

****

بیزانس

وسعت قلمرو ساسانیان در سال ۶۲۰میلادی. در این سال قلمرو ساسانیان تقریباً به حدود دوران سلطنت هخامنشیان رسید

****

مزر بیزانس

بیشترین وسعت امپراتوری روم شرقی در زمان ژوستینین یکم

****

در این کتاب می‌خوانیم:

  • شرح اوضاع داخلی دو کشور ایران و بیزانس ، بحران‌های داخلی هر یک و مناسبات سیاسی آن دو با یکدیگر
  • جنگ‌های ایران و بیزانس ، و عامل پیروزی یا شکست هر یک از رقیبان با دقت و با ذکر جزئیات
  • بهره‌گیری مؤلف از منابع دست اول و نزدیک به آن دوره
  • استفاده از منابع متعدد به زبان‌های یونانی ، سریانی ، عربی و فارسی و مطالعه تطبیقی آنچه در منابع مذکور دربارة این دوره آمده
  • طبقات اجتماعی و نظام حکومتی ایران، بودجه دولت و مالیات‌ها، صنعت و تجارت، ارتش و ادیان ایران
  • .....

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

روابط بیزانس و ایران

روابط بیزانس و ایران

تاریخ کامل دو ابرقدرت ایران و روم شرقی در نیمه اول قرون وسطی (226-641میلادی)

30 محصولات دیگر در همان شاخه: