فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

بوستان سعدی (فارسی-روسی)

محصول جدید

منتخب اشعار به همراه ترجمه از متون روسی

جزییات بیشتر

تولید کننده
بعثت

300,000 ریال

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : شیخ‌ مشرّف‌بن‌ مصلح‌ سعدی‌ شیرازی‌
مترجم/ مترجمین : دکتر ایرج رستگار
مصحّح : دکتر ایرج رستگار

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی-روسی
تعداد صفحات : 138
نوبت چاپ : اول
سال چاپ : 1394
شابك : 7ـ 84 ـ 7084 ـ 600ـ978
جلد : گالینگور
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

سعدی این شاعر بزرگ پارسی به دلیل اقامت و تحصیل در کشورهای عرب زبان، به عربی تسلط کامل یافت و به این زبان نیز آثار ادبی نگاشت. وی غزل‌سرای بنامی است با 23 کتاب و رساله، که معروف‌ترین آن‌ها گلستان و بوستان است.
ایرانیان در برابر این معلم عشق سر تعظیم فرود می‌آورند، از او می‌آموزند و او را بزرگ می‌شمارند. دیگر مردمان جهان که او را می‌شناسند نیز با سعدی چنان می‌کنند.
آن چه پیش روی شماست برگزیده و منتخبی از بوستان سعدی براساس ترجمه های مترجمین روس زبان است، که به آنان نیز تقدیم می گردد.

****

اشعار بوستان سعدی

****

شبی یاد دارم که چشمم نخفت

شنیدم که پروانه با شمع گفت:

که من عاشقم گر بسوزم رواست

تو را گریه و سوگواری چراست؟

بگفت ای هوادار مسکین من

برفت انگبین یار شیرین من

چو شیرینی از من به در می‌رود

چو فرهادم آتش به سر می‌رود

همی‌گفت و هر لحظه سیلاب درد

فرو می‌دویدش به رخسار زرد

که‌ای مدعی! عشق کار تو نیست

که نه صبر داری، نه یارای ایست

تو بگریزی از پیش یک شعله خام

من ایستاده‌ام تا بسوزم تمام

تو را آتش عشق گر پر بسوخت

مرا بین که از پای تا سر بسوخت

نمانده ز شب همچنان بهره‌ای

به زاری بکشتش پریچهره‌ای

همی گفت و می رفت دودش به سر

که اینست پایان عشق ای پسر

اگر عاشقی خواهی آموختن

به کشتن فرج یابی از سوختن

****

بوستان سعدی یا سعدی‌نامه نخستین اثر سعدی است که کار سرودن آن در سال ۶۵۵ هجری قمری پایان یافته‌است. سعدی این اثر را زمانی که در سفر بوده است، سروده و هنگام بازگشت به شیراز آن را به دوستانش عرضه کرده است. این اثر در قالب مثنوی و در بحر متقارب سروده شده و از نظر قالب و وزن شعری حماسی است، هر چند که از نظر محتوا به اخلاق و تربیت و سیاست و اجتماعیات پرداخته‌است.

بوستان سعدی به ده باب تقسیم شده‌است:

 • عدل
 • احسان
 • عشق
 • تواضع
 • رضا
 • ذکر
 • تربیت
 • شکر
 • توبه
 • مناجات
 • ختم کتاب

سعدی در شیراز زاده شد. وی کودکی بیش نبود که پدرش درگذشت. مادرش کازرونی بود. در دوران کودکی با علاقهٔ زیاد به مکتبمی‌رفت و مقدمات دانش را می‌آموخت. هنگام نوجوانی به پژوهش و دین و دانش علاقهٔ فراوانی نشان داد. اوضاع نابسامان ایران در پایان دوران سلطان محمد خوارزمشاه و به‌ویژه حملهٔ سلطان غیاث‌الدین خوارزمشاه، برادر جلال‌الدین خوارزمشاه به شیراز (در سال ۶۲۷ هـ. ق)، سعدی را که هوایی جز به‌دست‌آوردن دانش در سر نداشت، بر آن داشت شیراز را ترک کند.  سعدی جهانگردیِ خود را در سال ۱۱۲۶ میلادی آغاز کرد و به شهرهای مختلفِ خاور نزدیک و خاورمیانه، هندوستان، حبشه، مصر و شمال آفریقا سفر کرد و این جهانگردی به روایتی سی سال به طول انجامید. حکایت‌هایی که سعدی در گلستان و بوستان آورده‌است، نگرش و بینش او را نمایان می‌سازد. وی در مدرسهٔ نظامیهٔ بغداد دانش‌آموخت. سعدی در حدود سال ۶۵۵ قمری به شیراز بازگشت و در خانقاه ابوعبدالله بن خفیف مجاور شد. حاکم فارس در این زمان اتابک ابوبکر بن سعد زنگی (حکومت: ۶۲۳–۶۵۸ هـ. ق) بود که برای جلوگیری از هجوم مغولان به فارس، به آنان خراج می‌داد و یک سال بعد به فتح بغداد به دست مغولان (در ۴ صفر ۶۵۶) به آنان کمک کرد. در دوران ابوبکربن سعدبن زنگی، شیراز پناهگاه دانشمندانی شده‌بود که از دَم تیغِ تاتار جان سالم به‌دربرده‌بودند. در دوران وی، سعدی مقامی ارجمند در دربار به‌دست آورده‌بود.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

بوستان سعدی (فارسی-روسی)

بوستان سعدی (فارسی-روسی)

منتخب اشعار به همراه ترجمه از متون روسی

30 محصولات دیگر در همان شاخه: