فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

کالبدشکافی آزادسازی قیمت حامل های انرژی و قانون هدفمندی یارانه ها

محصول جدید

بررسی کامل نظام پرداخت یارانه در ایران از دیرباز تا به امروز، راهکارها و روشهای اصلاح...

جزییات بیشتر

تولید کننده
سخنکده

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : دکتر بیژن صفوی

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
تعداد صفحات : 107
نوبت چاپ : اول
سال چاپ : 1395
ویراست : اول
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

****

دانلود فهرست کتاب کالبدشکافی آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی و قانون هدفمندی یارانه‌ها نوشته دکتر بیژن صفوی

****

بررسی کتاب کالبدشکافی آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی و قانون هدفمندی یارانه‌ها در خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)

****

نظام پرداخت یارانه در ایران از دیرباز مورد بررسی و انتقاد کلیه صاحب‌نظران اقتصادی کشور قرار گرفته است. در این راستا قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در آذر ماه 1389 به اجرا گذارده شد. مطالعات کارشناسی چنین تصمیمی سابقه چندین ساله دارد. اظهار نظرهای موافقین و منتقدین اکثراً حول شیوه هدفمند کردن یارانه‌ها می‌گردد. آثار توزیعی موضوع پرداخت نقدی یارانه‌ها در کوتاه‌مدت نگرانی‌های جدی بین کارشناسان اقتصادی ایجاد کرده بود که نهایتاً اگر چه در روزهای اولیه اجرای قانون، فروکش کرد و تا حدودی سیر قیمت‌ها به سمت میزان منطقی آن سوق پیدا کرد، لیکن بعدها، به دلیل خلاء ها و مشکلاتی که از برخی جهات وجود داشت، بخصوص در سمت عرضه و به طور مشخص سازو کار جبران بخش تولید، اجرای این قانون اکنون مستلزم بازنگری و بهینه‌سازی بیش از بیش می باشد. دستیابی به قانونی جامع، همه جانبه نگر و بومی، در تعامل با سایر قوانین و همگام با سایر اقدامات اصلاحی در بخش های مختلف اقتصاد کشور، قطعا همگرا با مسیر توسعه کشور خواهد بود. ضامن اصلی موفقیت چنین قانونی نیز، بعد از ترمیم و همه جانبه نگری و جامعیت پوشش و شمول آن ، همراهی مردم و بنگاه ها با دولت ها در پذیرش مواد قانون از یکسو و اجماع نظر قوای سه گانه و همدلی ایشان از سوی دیگر خواهد بود.

در ادبیات اقتصادی، مکانیزم قیمت‌ها وظیفه تخصیص منابع محدود میان فعالیت‌های مختلف اقتصادی را بر عهده دارد. این تخصیص در حالت رقابت کامل، کارایی در حد اکثر می‌سازد. برای دولت‌ها این مسئله مهم است که بین دست‌یابی به کارایی حداکثر و عدالت کمتر ملازم با آن (حداقل در کوتاه‌مدت) و یا کارایی کمتر، ولی ملازم با آن (حد اقل در کوتاه‌مدت) و یا کارایی کمتر، ولی عدالت نسبی بیشتر یکی را انتخاب نمایند. بی‌عدالتی هر چه شدیدتر شود، فقر و مشکلات اجتماعی و سیاسی چنین ناهنجاری‌هایی، دولت‌ها بویژه در کشورهای در حال توسعه برای جلوگیری از گسترش فقر و بحران‌های اجتماعی عدالت نسبی را به از دست رفتن بخشی از کارایی ترجیح می‌دهند. پرداخت یارانه، به ویژه یارانه‌های قیمتی به نوعی به معنای دخلت دولت در مکانیزم قیمت‌ها و انتخاب عدالت نسبی بیشتر است. به عبارتی، کارایی به نفع عدالت کاهش می‌یابد. یکی از دلایل دولت‌ها برای حمایت از تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان عدم کارایی نظام بازار در حمایت جامع و کارا از آنهاست. پرداخت یارانه به مصرف‌کننده و تولید‌کننده به صورت مستقیم و غیر مستقیم از جمله ابزارهای مناسب برای اصلاح شکست بازار است.

تقریباً در تمامی نظام‌های اقتصادی شناخته شده، فراهم‌سازی زمینه‌های لازم برای حصول عدالت اجتماعی و توزیع مجدد ثروت به نفع طبقات فقیر یکی از وظائف اصلی دولت‌ها به شمار آمده و صرف نظر از حیطه‌های حاکمیتی و تصدی‌گری، دولت‌ها به منظور تعیین جهت‌گیری‌های اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی جامعه، ناچار به مداخله در برخی امور و اتخاذ سیاست‌های خاص و استفاده از ابزارهای مناسب می‌باشند. این مداخله گاهی در راستای پیشبرد سیاست‌های اقتصادی، مانند تشویق تولید و مصرف محصولات داخلی یا صادرات بوده و گاهی در حوزه سیاست‌های اجتماعی اعمال می‌شود که معمولاً با هدف رفاه عمومی، به طور اعم و حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر، به طور اخص برقرار می‌گردد. از این رو، دولت‌ها به منظور دستیابی به اهداف فوق، علاوه بر رسیدگی به امور تامین اجتماعی، از رویکرد‌های رفاه اجتماعی که یکی از ابزارهای آن یارانه است، بهره می‌گیرند.

نظام پرداخت یارانه در ایران با مشکلات وچالش‌هایی نظیر هدفمند نبودن یارانه‌ها، اسراف در مصرف، حجم بالای یارانه‌ها، اتلاف در منابع، قاچاق کالا، توزیع ناعادلانه یارانه‌ها، آلودگی محیط زیست و... مواجه و در این راستا، طی دو دهه گذشته، اصلاح نظام یارانه‌ها به عنوان یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر اقتصاد کشور مطرح بوده است. اما به دلیل حجم بالای کار و تبعات اقتصادی و اجتماعی آن، عزم جدی برای اصلاح نظام یارانه‌ها در کشور وجود نداشت تا اینکه در سال 1387  در راستای اصلاح ساختار اقتصادی کشور ،  اصلاح نظام یارانه‌ها در دستور کار قرار گرفت. نتیجه سه سال کار کارشناسی در این زمینه نهایتاً منجر به تصویب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در سال 1388 در مجلس شورای اسلامی و اجرای آن از آذر ماه 1389 شد.

اما همزمان با مطرح شدن طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در سال 1387 تا زمان حال که چند سال از اجرای این طرح می‌گذرد، این طرح همواره مورد مناقشه طرفداران و مخالفان بوده است. به همین منظور در این کتاب تلاش شده است تا ضمن بررسی مبانی نظری مربوط به یارانه‌ها، مسائل مطرح شده از سوی منتقدین و موافقین این طرح کالبد شکافی شود و مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در راستای تحقق این هدف، ساختار این کتاب در پنج بخش جداگانه به شرح ذیل در نظر گرفته شده است:

در بخش اول، مسائل کلی مربوط به یارانه ارائه می‌گردد. این مطالب که عمدتاً شامل مبانی نظری ارائه شده در خصوص یارانه‌ها است، مطالبی عمومی، نظیر فلسفه وجودی یارانه‌ها در اقتصاد، تعریف یارانه، انواع یارانه‌ها طبقه‌بندی یارانه‌ها، انواع روش‌های پرداخت یارانه، هدفمند کردن یارانه‌ها و مراحل آن، تاریخچه پرداخت یارانه در ایران و جهان و... . را در بر می‌گیرد. مطالب این بخش مقدمه‌ای برای ورود به مباحث بعدی کتاب است و شناختی کلی از مفاهیم یارانه به خواننده ارائه می‌دهد.

پس از آشنایی کلی با مفاهیم یارانه در بخش دوم و قبل از شروع وارد شدن به بحث اصلی کتاب، نظام قبلی پرداخت یارانه مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. در این بخش که پیش زمینه‌ای برای ورود به بحث اصلی است، با شمردن نقاط ضعف نظام قبلی پرداخت یارانه در کشور، ضرورت اصلاح نظام یارانه‌ها که منجر به تدوین و اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها شده بحث خواهد شد. مطالب این بخش شامل بررسی نقاط ضعف نظام قبلی پرداخت یارانه‌ها در کشور و دلایل و ضرورت اصلاح آن می‌باشد.

در ادامه مباحث فوق در بخش سوم کتاب، قانون هدفمند کردن یارنه‌ها که با هدف اصلاح نظام قبلی پرداخت یارانه‌ها در کشور به تصویب رسید، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این بررسی شامل تاریخچه و دلایل تصویب قانون، محتوا، محورها، و آیین‌نامه‌های اجرایی قانون می‌باشد. همچنین در این بخش، تجارب چند کشور در زمینه هدفمند کردن یارانه‌ها آورده شده است تا امکان مقایسه بین قانون مذکور و آنچه در سایر کشورها به مرحله اجرا درآمده است وجود داشته باشد. در بخش بعدی نیز نظرات موافقین و مخالفین قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این راستا مهم‌ترین ایرادات منتقدین این طرح، پاسخ موافقین به این انتقادات و پیامدهای مثبتی است که از سوی موافقین بر اجرای این طرح مترتب شده است. بخش پایانی کتاب نیز اختصاص به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مطالب ارائه شده در بخش‌های مختلف کتاب دارد.

هدف تدوین این کتاب با چنین ساختاری تهیه مأخذی جهت پاسخ به سوالات مطروحه در خصوص هدفمند کردن یارانه‌ها در تمام زمینه‌هاست و امید آن می‌رود که در انجام این امر مهم، توفیق لازم به دست آید و این کتاب مورد استفاده اهل قلم، اساتید، مدیران، کارشناسان، دانشجویان و عموم مردم جامعه واقع شود.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

کالبدشکافی آزادسازی قیمت حامل های انرژی و قانون هدفمندی یارانه ها

کالبدشکافی آزادسازی قیمت حامل های انرژی و قانون هدفمندی یارانه ها

بررسی کامل نظام پرداخت یارانه در ایران از دیرباز تا به امروز، راهکارها و روشهای اصلاح...

29 محصولات دیگر در همان شاخه: