خلبان جنگ

محصول جدید

خاطرات آنتوان دو سنت اگزوپری از جنگ جهانی دوم

جزییات بیشتر

140,000 ریال

افزودن به لیست دلخواه

اطلاعات بیشتر

کتاب خاطراتی از نویسنده فرانسوی آنتوان دو سنت‌اگزوپری است. او این خاطرات را در سال ۱۹۴۲ نوشت و در آن به نقش خود در نیروی هوایی فرانسه به عنوان خلبان هواپیمای شناسایی در نبرد فرانسه در ۱۹۴۰ می‌پردازد.

سنت‌اگزوپری در این کتاب تجربه ماه‌ها پرواز خود را در شرح یک مأموریت هراس‌آور بر فراز شهر آراس (در فرانسه) خلاصه می‌کند. او در گروه شناسایی II/33 با هواپیمای دوموتورهپوتز ۶۳۰ خدمت می‌کرد. فرانسه در ابتدای جنگ فقط ۵۰ خلبان شناسایی داشت که ۲۳ نفر از آن‌ها در گروه وی بودند. در مدت چند روز اول یورش آلمان به فرانسه در ماه مه ۱۹۴۰، ۱۷ نفر از یگان II/33 (به نوشته خودش: «مانند لیوان‌های آبی که بر آتش جنگل بریزند») جان خود را از دست دادند.

آنتوان دو سنت‌اگزوپری را بزرگترین خلبان-نویسنده همه دوران‌ها می‌دانند.

این اثر به شکل یک نمایش رادیویی در ۱۹۹۸ در بی‌بی‌سی رادیو ۴ پخش شد. دوید سرلفال هنرمند مشهور انگلیسی آن دوران، نقش خلبان  را در نمایش رادیویی بازی کرد.

سنت اگزوپری در این کتاب معنای واقعی انسان بودن را بیان می‌کند همچنان که در متن کتاب می‌خوانیم: «تمدن من که از آفریدگار نشات گرفته، آدم‌ها را به اعتبار «انسان» بودن با هم برابر کرده است.» در جای دیگر از کتاب در توصیف صفات انسان‌ها چنین می‌خوانیم: «من در پرتو این روشنایی به وضوح مفهوم آزادی را درک می‌کنم. این آزادی، آزادی رشد و بالیدن درخت است در قلمرو قدرت دانه، حال و هوای عروج «انسان» است، شبیه بادی است که کشتی‌های بادبانی فقط به کمک باد در دریا آزادند.» تجربه ماه‌ها پرواز خود را در شرح یک ماموریت هراس‌آور بر فراز شهر آراس فرانسه خلاصه می‌کند.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

خلبان جنگ

خلبان جنگ

خاطرات آنتوان دو سنت اگزوپری از جنگ جهانی دوم

11 محصولات دیگر در همان شاخه: