فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

فرهنگ سازی پذیرش استفاده از تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر در شهرها

محصول جدید

کتابی جامع برای تمام مدیران شهری، کارشناسان حوزه انرژی و اقتصاد

جزییات بیشتر

تولید کننده
سخنکده

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : مهندس میثم کهکی، دکتر سید عبدالله سجادی جاغرق، دکتر بیژن صفوی

مشخصات محصول

قطع کتاب : وزیری
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
تعداد صفحات : 232
شمارگان : 1000
شابك : 9786007742419
جلد : شومیز
نوع کاغذ : تحریر

اطلاعات بیشتر

******

دانلود فهرست کتاب فرهنگ‌سازی پذیرش استفاده از تکنولوژی انرژی‌های تجدیدپذیر در شهرها

******

بررسی این کتاب در خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): مردم از فواید انرژی‌های تجدیدپذیر اطلاع کافی ندارند/ چگونه باید فرهنگ‌سازی کنیم؟

******

انرژی و شهر و فرهنگ مفاهیمی هستند كه شاید در نگاه اول در نظر بسیاری از افراد هیچ نوع رابطه و ارتباطی با هم ندارند. اما برای همگان این موضوع كه زندگی بشر هر روز بیش از پیش به انرژی وابسته تر می شود، امری بدیهی و آشكار است.

امروزه، نمی توان هیچ فعالیتی را در نظر گرفت كه نیازمند به مصرف انرژی نباشد. انرژی، عامل حركت و جنب وجوش است. نیروی حركت به سوی توسعه و پیشرفت بیشتر در زندگی.

اهمیت انرژی به حدی است كه بسیاری از افراد دلیل آغاز بعضی از جنگ های پیشین را عامل تسلط بر آن می دانند. عاملی كه همواره می تواند موجب جنگ به خصوص در منطقه های نفت خیزی چون خاورمیانه شود. آنچه مسلم است، عرضه انرژی همانند تمامی كالاها، محدود و تقاضا برای آن نامحدود است. از این رو انرژی با همه ارزانی آن چه در داخل ایران و چه در خارج از مرزهای ایران، كالایی ارزشمند به حساب می آید. خطری كه امروزه كشورها با آن روبرو هستند عدم توانایی تأمین انرژی به میزان مورد نیازشان است. خطری كه تنها با عدم تأمین كافی آب شیرین قابل مقایسه می باشد.

اما سوالی كه شاید برای بسیاری از افراد مطرح می شود رابطه انرژی با شهرو فرهنگ است. شهرها به عنوان بزرگترین زیستگاه انسان‌ها نیازمند مصرف انرژی برای ادامه حیات خود هستند. همین وابستگی شدید ادامه حیات شهر با تأمین انرژی، لازم می دارد تا به بررسی بیشتر این دو در كنار هم بپردازیم. مدیریت بهینه مصرف انرژی در شهرها می تواند عاملی در افزایش عمر ذخایر منابع سوخت های هیدروكربنی و فسیلی باشد. در كنار آن استفاده از منابع تجدیدپذیر، و سیستم های تولید پراكنده نیازمند مدیریت انرژی در سطح شهرها است.

لذا در این راستا، تلاش شده است تا در این کتاب با انجام مطالعاتی سیستم خط مشی گذاری مناسب برای تأمین انرژی شهرها تدوین شود. به نظر نویسنده وجود حكومت های محلی مقتدر در كشورهای اروپایی و آمریكایی این اجازه را داده است تا سیستم خط مشی گذاری آنها بتواند با برنامه ریزی مناسب تر در بخش انرژی به سمت بهره گیری از انرژی های نو و تجدیدپذیر حركت كند. نمونه ای از این موفقیت ها، پیشرفت هایی است كه شهر بارسلون در تأمین انرژی خود از منابع تجدیدپذیر (انرژی خورشیدی)داشته است.
نمونه دیگر ساخت شهری در نزدیکی توکیو توسط پاناسونیک است که انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر به دست می‌آورد.
شهر هوشمند توسعه یافته توسط پاناسونیک، فوجی‌ساوا نام دارد و در آن معماری خانه‌ها براساس الگوهای بهینه‌سازی مصرف انرژی ساخته شده است. خانه‌های این شهر از امکاناتی چون باتری‌های خورشیدی برای تبدیل انرژی خورشید به انرژی الکتریکی، باتری‌ برای ذخیره‌ی انرژی و نورپردازی با استفاده از چراغ‌های ال‌ای‌دی بهره می‌برند. نبود انرژی‌های فسیلی و کمبود منابع معدنی، کشورهایی نظیر ژاپن را به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر سوق داده است.
به تازگی شاخص اقتصاد سبز جهانی کپنهاگ را با امتیاز کامل ۱۰۰ به عنوان سبزترین شهر جهان برگزیده است. شهری که حمل و نقل عمومی کارآمد دارد، فضاهای سبز زیبا و در دسترس همگان دارد و از نیروی طبیعت برای تامین انرژی خود بهره برداری می کند و بالاترین نرخ تولید انرژی الکتریکی از باد یه عنوان انرژی تجدید پذیر را در جهان داراست. توربین های بادی ۲۲ درصد از انرژی مورد نیاز شهر را تامین می کنند و مسوولان شهر امیدوارند این میزان در سال ۲۰۲۰ به ۵۰ درصد برسد. کی از اهداف شهر کپنهاگ رسیدن به شهری فاقد کربن در سال ۲۰۲۵ است. مزرعه های باد این شهر سالانه ۲۳۲ تن انتشارات دی اکسید سولفور و ۶۸ هزار تن انتشارات دی اکسید کربن را از شهر می زداید.
نمونه‌های دیگرو فراوانی مانندساخت ورزشگاه جدید بوردو با منبع انرژی خورشیدی ئر فرانسه و یا تولید انرژی خورشیدی با موانع صوتی بزرگراه‌ها در هلند توسط محققین دانشگاه آیندهوون و...وجود دارند که نشان دهنده عزم راسخ دولتهای برخی کشورها در استفاده از این فن آوری بی نظیر و خدادادی، و توجه به حفظ محیط زیست و خفظ ذخایر انرژی برای نسلهای آینده دارند.

مدیران شهری وشهرداری‌ها به‌عنوان سازمان متولی مدیریت شهری می‌توانند با به‌كارگیری انرژی‌های تجدید‌پذیر نظیر خورشید، باد، زمین گرمایی، زیست توده، آبی و غیره علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی مقدمات لازم جهت توسعه این فناوری‌ در بین اقشار مختلف مردم و ارتقای سطح فرهنگ و فرهنگ سازی استفاده از آن را نیز فراهم كنند.
فرهنگ سازی و ترغیب شهروندان به استفاده از انرژی‌های نو وتجدید پذیر به عنوان یکی از منابع جهت تامین انرژی مصرفی در کنار استفاده از این منابع انرژی توسط سازمانهای متولی مدیریت شهری و اقداماتی چون احداث ساختمان‌های سبز و ساختمان‌های با مصرف انرژی كم یا انرژی صفر، تأمین حداكثر انرژی مورد نیاز بوستان‌های جدید الاحداث از طریق انرژی‌های نو و تجدید پذیر، تأمین بخشی از روشنایی یا برق مصرفی در تاسیسات شهری نظیر ایستگاه‌های مترو و روشنایی ایستگاه‌های اتوبوس و تاكسی در سطح شهر تهران و ایجاد پارك‌های انرژی نو و...به منظور شناساندن این منابع انرژی خدادادی به شهروندان میتواند موجب کاهش بسیاری از معضلات و مشکلات شهری بوده و با کاهش مشکلاتی پون کاهش آلودگی هوا،کاهش آلودگی ای صوتی، بهبود مصرف انرژی و...کمک شایانی به مدیران شهری در بهبود روند مدیریت شهر نمایند.
دستیابی به این مهم در گرو استفاده مدیران شهری از راهکارهای مدیریتی جهت تشویق و ترغیب شهروندان به استفاده از این منابع انرژی در راستای فرهنگ سازی صحیح و بستر فرهنگی مناسب می‌باشد.راهکارهایی چون سیستم‌های پاداش، خرید انرژی از شهروندان، تشویقهای اقتصادی،شناسایی عوامل و علل فرهنگی واجتماعی و اقتصادی، دادن وام به منظور تهیه ملزومات و دستگاهها و....در کنار عواملی چون عوامل انگیزشی وفوت و فن‌های مدیریتی میتوانند در شناسایی و کاربرد این منابع توسط شهروندان مناسب باشند.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

فرهنگ سازی پذیرش استفاده از تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر در شهرها

فرهنگ سازی پذیرش استفاده از تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر در شهرها

کتابی جامع برای تمام مدیران شهری، کارشناسان حوزه انرژی و اقتصاد

30 محصولات دیگر در همان شاخه: