فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

قلعه حیوانات

محصول جدید

رمان قلعه حیوانات (مزرعه حیوانات) اریک آرتور بلر با نام ادبی جورج اورول

جزییات بیشتر

تولید کننده
جامی

60,000 ریال

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : جورج اورول
مترجم/ مترجمین : امیر امیرشاهی

مشخصات محصول

قطع کتاب : رقعی
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
تعداد صفحات : 128
شابك : 9789645620545
جلد : شومیز
نوع کاغذ : معمولی

اطلاعات بیشتر

کتاب « قلعه حیوانات » نوشته رمان‌نویس و روزنامه‌نگار مشهور جورج اورول است. این رمان دارای زبانی ساده، روان و طنزآمیز است. در جای‌جای این کتاب به‌کرات با کاراکترهایی آشنا می‌شویم که هریک سمبل طبقه یا قشر خاصی از جامعه هستند. اورول در این رمان برای به تصویر کشیدن هر یک از این طبقات و قشرها از حیوانات استفاده می‌کند. برای مثال بنجامین یکی از این حیوانات است که نماد آن قشر صوفی معاب جامعه است که همواره منزوی است و امیدی به تغییر ندارد و یکی از کلیدی‌ترین جملات کتاب مربوط به باورهای او نسبت به لایتغیر بودن زندگی است. در بخشی از متن این کتاب می‌خوانی: «تنها بنجامین معتقد بود که جزئیات زندگی طولانی‌اش را به خاطر دارد و می‌داند همه‌چیز همان است که همیشه بوده و بعدها نیز به همین منوال خواهد بود، زندگی نه بدتر می‌شود و نه بهتر. او می‌گفت گرسنگی و مشقت قوانین لایتغیر زندگی است.» این چیزی نیست جز محکوم کردن انقلاب‌های سوسیالیستی توسط افرادی که معتقدند ریشه‌ی استثمار و ستم طبقاتی همواره پابرجا خواهد بود و جامعه‌ی آرمانی سوسیالیست‌ها تحقق نخواهد پذیرفت. اورول خود جز کسانی بود که به نقاط مختلفی سفر کرده بود و همواره کشورهای سوسیالیستی را از نزدیک مشاهده کرده بود. او از منتقدین انقلاب‌های سوسیالیستی بود. نویسنده به‌خوبی توانسته در غالب یک داستان نمادین بسیاری از واقعیت‌های اجتماعی و سیاسی یک جامعه را توصیف کند.

اگر به هر فهرستی که با معیار‌های مختلف، ۱۰۰ کتاب برتر قرن بیستم را معرفی کرده‌اند، نگاهی بی‌اندازیم، بدون شک عنوان «قلعه حیوانات» اثر «جورج اورول» را خواهیم دید. این کتاب کوتاه که در سال ۱۹۴۵ منتشر شده است تا کنون توانسته به یکی از تاثیرگذارترین و محبوب‌ترین داستان‌ها در میان مردم دنیا تبدیل شود.

به اسم کتاب که نگاه می‌‌کنی، امیدواری داستان به همان سادگی عنوان‌اش نباشد اما خبر خوب یا بد این است که دقیقا همینه! شما بزرگسالان عزیز با قصه‌ای از دنیای حیوانات یک مزرعه طرف هستید! بله، به مزرعه‌ی جونز خوش آمدید! شاید جالب باشد که بدانید آغاز داستان از آن‌چه فکرش را می‌کردید هم، ساده‌تر است. آقای جونز مزرعه‌دار درحالی‌که از فرط خستگی تلوتلو‌خوران در مزرعه‌اش چرخ می‌زد، یادش می‌رود که در مرغ‌دانی را ببندد و این سرآغاز یک اشتباه بزرگ می‌شود... در ادامه شخصیت‌های اصلی داستان یعنی خوک‌ها، اسب‌ها، سگ‌ها، خر‌‌ها، گوسفند‌ها و... ما را با دنیای خودشان همراه می‌کنند. این حیوانات در یک...

اما چرا قلعه حیوانات مورد تحسین بیش از نیمی از ملیت‌های دنیا قرار گرفته است؟ آیا این همان کتاب مشهور است؟ بله! خودش است!  انگارنه‌انگار که این کتاب در نیم قرن پیش نوشته شده است. نمود عینی رویدادها و شخصیت‌های آن نه‌تنها در هر جامعه بلکه دراجتماعات کوچکتر نیز قابل رصد است. نمی‌توان قلعه حیوانات را خواند و با شخصیت‌ها، اتفاقات و مفاهیم آن ارتباط برقرار نکرد. در طول داستان بارها از واقعیت ملموسی که به تصویرکشیده شده است، شگفت‌زده می‌شویم. بدون شک اورول در شخصیت‌پردازی، نویسنده‌ای بی‌مثال است. شخصیت‌ها به قدری ملموس هستند که هرکس می‌تواند به راحتی در زندگی روزمره‌ی خود نیز افرادی با خلق و خوی ناپلئون زورگو تا اسب کارگری که نسبت به همه چیز بی تفاوت است، را با انگشت نشان دهد! به خاطر تطابق زمانی زندگی نویسنده با رویداد‌های تاریخی دنیا، شاید به‌توان حال و هوای این کتاب را بیشتر از هر جای دیگر با نظام سیاسی و کمونیستی روسیه در اوایل قرن بیستم پیوند داد اما از آنجا که در طول تاریخ شاهد تکرار مکررات هستیم، در روایت این داستان می‌توان نتیجه انقلاب‌ها بر ضد نظام سرمایه‌داری و رویدادهای مشابه را در کشور‌های مختلف دید. قلعه حیوانات با بهره‌گیری از یک داستان تمثیلی و شخصیت‌هایی نمادین، مفاهیمی از دیکاتوری، کمونیسم و انقلاب را به زیبایی هرچه تمام به تصویر می‌کشد.

میجر: خوک پیری که اولین گفتگو در مورد انقلاب و شورش در مزرعه را بیان می‌کند، نظریه‌پردازان جنبش کمونیستی نظیر مارکس و لنین را به‌خاطر می‌آورد.

ناپلئون : یکی از دو خوکی که رهبری انقلاب  را در دست دارد اما به مرور از انگیزه‌های خودخواهانه و فسادهایش پرده‌برداری می‌شود، به رهبران مستبد انقلاب‌های کمونیستی نظیر استالین اشاره دارد.

سنوبال:  نماینده‌ای از رهبران انقلابی است که توسط رژیم قربانی توطئه‌ها می‌شود.

باکسر: اسبی از طبقه کارگر که با آنکه شاهد بسیاری از قانون شکنی‌ها است اما جسارت ابراز ندارد و نسبت به همه‌ی اتفاقات بی‌تفاوت است.

گوسفندان: طبقه کارگر جامعه را به تصویر می‌کشندکه بدون هیچ اراده‌ای تنها از رهبران دنباله‌روی می‌کنند.

موزز: کلاغ پیر سیاهی که می‌تواند نماینده روحانیون کلیسا در زمان استالین باشد، که مردم را با وعده‌هایی از زندگی شیرین به سکوت و تحمل سوق می‌دادند.

اصولی که در ابتدا بر دیوار مزرعه نصب می‌شود و همه حیوانات باخرسندی از آن پیروی می‌کنند با مرور زمان و به آرامی توسط خود رهبران برای حفظ منافع‌شان دست‌خوش تغییر می‌شوند:

۱. هر چه دو پاست، دشمن است.

۲. هر چه چهار پاست یا بال دارد، دوست است.

۳. هیچ حیوانی لباس نمی‌پوشد.

۴. هیچ حیوانی بر تخت نمی‌خوابد.

۵. هیچ حیوانی الکل نمی‌نوشد.

6 . هیچ حیوانی حیوان‌کشی نمی‌کند.

۷. همه‌ی حیوانات برابرند.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

قلعه حیوانات

قلعه حیوانات

رمان قلعه حیوانات (مزرعه حیوانات) اریک آرتور بلر با نام ادبی جورج اورول

30 محصولات دیگر در همان شاخه: