خرید کتاب, فروش کتاب, فروش آنلاین, کتاب دانشگاهی, فروشگاه کتاب, چاپ کتاب, تبدیل پایان نامه به کتاب, ارسال کتاب, بانک کتاب, فروش پستی کتاب, پیک کتاب, فروش نرم افزار, چاپ تیراژ کم, فروشگاه اینترنتی کتاب ایران

خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی

محصول جدید

کتابی مستند درباره تاریخ معاصر ایران

جزییات بیشتر

تولید کننده
نشر كتاب پارسه

430,000 ریال

افزودن به لیست دلخواه

مشخصات

نویسنده/ نویسندگان : رضا مختاری اصفهانی
تعداد صفحات :612
نوبت چاپ :1
سال چاپ :1394
زبان :فارسی
قطع کتاب :رقعی
جلد :شومیز
شابك :9786002531902

اطلاعات بیشتر

عبدالحسین نوایی از جمله افرادی است که با نظر به زندگی و فعالیت‌هایش، می توان او را از رجال فرهنگی برشمرد. وی از سنین کم در مطبوعات جدی ایران قلم زد و هیچ‌گاه در عرصه ادبیات و تاریخ، قلم بر زمین نگذاشت. نوایی در وزارت فرهنگ وقت هم مشاغل گوناگونی را تجربه کرد و علاوه بر فعالیت های مذکور، در مدارس نیز تدریس می کرد.

نوایی که متولد سال‌های پایانی سلسله قاجار بود، به واسطه پیشینه خانوادگی و علایق فرهنگی‌اش با روشنفکرانی چون عباس اقبال آشتیانی، محمد قزوینی و سیدحسن تقی‌زاده همراه و همکار شد. اقبال به نوایی چندان اعتماد و اعتقاد داشت که او را به محافل یاران همراهش می‌برد. تقی‌زاده نیز خاطراتش را برای نوایی تقریر می‌کرد. بخش هایی از خاطرات و اسناد مربوط به نوایی در این کتاب، بازگوکننده نقل‌ها و ماجراهایی است که پیشتر از آنها سخن نرفته است.

حشر و نشرهای فرهنگی نوایی، همنشینی‌اش با تقی‌زاده و اقبال، دوران انتشار مجله یادگار و مشاهداتش از جامعه و سیاست و فرهنگ ایرانی، مجموعه خاطرات و اسناد وی را به اثری حاوی نکته های تازه و نوگفته تبدیل کرده است.

نقطه نظرهای او درباره وقایع مهم تاریخ معاصر ایران اعم از روی کار آمدن رضاخان، شهریور ۱۳۲۰، قدرت‌گیری محمدرضا پهلوی، ملی شدن صنعت نفت، سقوط مصدق و حزب توده و دست‌نوشته ها و تقریرات وی که به کوشش رضا مختاری اصفهانی در کتاب مذکور گرد آمده، از این اثر، کتابی مستند درباره تاریخ معاصر ایران ساخته است.

او در بخشی از کتاب که به موضوع کودتای ۲۸ مرداد اختصاص دارد، می آورد:

یادم است در خانه روبرویی ما زنی بود. مثل اینکه برای غارت خانه مصدق رفته بود. یک گلدان هم نصیب او شده بود. معلوم بود خیلی دیرتر از همه رفته است. خانه فردی را که حداقل یک‌وقتی رئیس‌الوزرای این مملکت بود غارت کردند. اقلا باید حفظ آبرویش بشود. بیچاره و بی شعور شاه که این آدم را درک نکرد و لجبازی کرد و بیش از همه با او کاوید. چون به او گفته بود آقا، تو سلطنتت را بکن. حکومت را بگذار دستگاه دولتی انجام بدهد. این همانی است که مشروطیت می‌گوید. شاه نماینده کشور و فوق احزاب است و خالی از مسئولیت. کسی که خالی از مسئولیت است، نباید دخالت هم بکند...

نقد و نظرات

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : رضا مختاری اصفهانی

مشخصات فنی

قطع کتاب : رقعی
جلد : شومیز

Other Features

تعداد صفحات : 612
نوبت چاپ : 1
سال چاپ : 1394
زبان : فارسی
شابك : 9786002531902

نوشتن نقد و نظر

خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی

خاطرات و اسناد عبدالحسین نوایی

کتابی مستند درباره تاریخ معاصر ایران

11 محصولات دیگر در همان شاخه: