فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

یوگای پاتنجلی

فقط آنلاین

محصول جدید

آنچه که به عنوان اوّلین , دقیق ترین , روشنترین و علمی ترین متن از یوگا در دسترس می باشد  "یوگا سوتراهای پاتانجلی" است.

جزییات بیشتر

تولید کننده
نشر كتاب پارسه

135,000 ریال

ویژگی ها

مشخصات محصول

قطع کتاب : رقعی
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
تعداد صفحات : 204
نوبت چاپ : 1
سال چاپ : 1394
جلد : شومیز
نوع کاغذ : معمولی

اطلاعات بیشتر

میرچا الیاده دین‌شناس و پژوهشگر اساطیر، در هندوستان فلسفه هندی، یوگا و زبان سانسکریت آموخت. در سال 1933 پایان‌نامه دکتری خود را درباره یوگا با درجه عالی دفاع کرد و آن را در سال 1936 با عنوان «یوگا، رساله‌ای درباره سرچشمه عرفان هندی» منتشر کرد. کتاب‌های دیگری را نیز در این‌باره به زبان فرانسه نوشت تا اینکه در سال 1962 اثر حاضر را به چاپ رساند.

از آثار الیاده در زمینه یوگا برمی‌آید که این مساله برای مدتی طولانی ذهن او را به خود مشغول کرده بود. او حتی در کنار کار پایان‌نامه دکتری و تالیف کتاب‌های یوگایی، خود نیز به تمرین هاته‌یوگا و راجه‌یوگا می‌پرداخته است.

الیاده در مقدمه‌ای بر کتاب نوشته است: «حتی یک جنبش معنوی در هند نمی‌توان سراغ گرفت که به یکی از انواع یوگا وابسته نباشد، زیرا یوگا بعد خاصی از تفکر هندی است. در تحلیل نهایی، بخش اساسی تاریخ هند را در حقیقت تاریخی از اشکال و صور گوناگون به نام عمل یوگایی تشکیل می‌دهد. مساله فوق زمانی آسان فهمیده می‌شود که یادآور شویم سرزمین هند از زمان اوپانیشادها به طور جدی تنها با یک معضل بزرگ – ساختار وضعیت انسان – درگیر بوده است. در نقاط دیگر، فیلسوفان، اندیشمندان و مرتاضان عمر خود را با انضباط بی‌نظیری برای تحلیل “وضعیت”های گوناگون انسان سپری کرده‌اند…»

یوگای پاتنجلی از چهار فصل تشکیل شده است: «یوگای پاتنجلی»، «فنون یوگا»، «مرتاضان، اهل خلسه و مراقبه‌کنندگان در هند باستان»، «بودیسم، تانتریسم و هاته‌یوگا». اصطلاحات، منابع متن اصلی، واژه‌نامه و نمایه، بخش‌های دیگر این کتاب‌اند.

آشتانگا یوگا و هشت مرحله آن

 آنچه که به عنوان اوّلین , دقیق ترین , روشنترین و علمی ترین متن از یوگا در دسترس می باشد  "یوگا سوتراهای پاتانجلی" است . روشی که این فرزانۀ خردمند برای یوگا انتخاب کرد به نام یوگای پاتانجلی معروف شد که همیشه مورد توجّه متخصّصین بوده .

سیستم علمی - عملی یوگای پاتانجلی دارای هشت مرحله است که آشتانگا یوگا نامیده می شود . در اشاره به اهداف یوگا آنچه جان کلام است رسیدن به آگاهی یکپارچه می باشد که در این روش , از طریق کنترل , انضباط و پرورش تن و روان حاصل می گردد . این روش برای فرد , نظم را به ارمغان می آورد که خاصیّت عامل وجود اعتدال در زندگی است و پس از گذر از هفت وادی به مرحله آخر که سامادهی ( فنا ) است می رسد .

مراحل هشتگانۀ آشتانگا یوگا

 1- یاما 2- نیاما 3- آسانا 4- پرانایاما 5- پراتی آهارا 6- دهارانا 7- دهیانا 8- سامادهی

که مراحل اوّل و دوّم ، هفتم و هشتم مطالب و مواردی نیست که در قالب الفاظ بتوان به فردی منتقل کرد . آنچه ضرور موفّقیّت در این مراحل است ، طلب ، خلوص ، عشق و تسلیم است . می توان گفت که مراحل سوّم تا ششم بوجود آوردنده حرفه و شغل هم می تواند باشد . شخص می تواند آنها را یاد گرفته و به دیگری منتقل کند ولی دو مرحله اوّل و دو مرحله آخر ، اصول ، مبانی و مفاهیم مکاتب توحیدی را پی ریزی می کنند . لذا معقول و منطقی نیست بر این باور باشیم که این هشت مرحله مختصّ آشتانگا یوگا است بلکه به نحوی مبانی این مراحل در تمامی روشهای یوگا لحاظ شده با این تفاوت که در هر روشی یک یا چند مرحله زیر ذرّه بین رفته که البتّه مراحل اوّل و دوّم همواره شانه به شانه مراحل دیگر مطرح هستند .

شرح مختصر مراحل هشتگانه آشتانگا یوگا

1- یاما : انضباط شخصی ـ پرهیزکاری ـ قوانین زندگی . یاما یعنی داشتن کنترل بر اعمالیکه انرژی حیاتی انسان را به بطالت هزینه می کنند و یا به عبارتی خودداری و پرهیز از عوامل تباه کننده تن و روان . رعایت اصول یاما راه گذر از زندگی حیوانی به زندگی انسانی را هموار کرده و کمک می کند که انسان خود کاوی نموده ، اعمالش را تصحیح نماید تا انرژیهای مسدود شده ، آزاد گردیده و فرد با آرامش زندگی کند . می توان گفت که عملی کردن اصول یاما در زندگی هر فرد به مثابۀ آماده کردن یک زمین بکر برای کاشت است که در این راستا زمین مورد نظر می بایستی تسطیح ، شخم ، پاک از علفهای هرز و کرت بندی گردد . مسلّماً زراعت در زمینی که آماده کاشت نیست محصولی در بر نخواهد داشت . آگاهی از اصول یاما و اجرای آنها ذهن را مستعدّ  بیرون ریزی اضافات که حجاب معرفت هستند می کند و از دیدگاه یوگا ریشۀ همه آنها در نادانی است که باعث شده انسانها ، ( البتّه به تناسب اوضاع ، شرایط و فرهنگشان ) یک واقعیّت مجعول را به جای حقیقّت هویّتشان تلقّی و از کسب معرفت بر خویشتن خویش غافل بمانند . اصول یاما مجموعۀ صفاتی است که در دانایان دیده می شود .

یاما یک سری قوانین اخلاقی جهان شمول برای تمامی انسانها در همه جا و در تمام ادوار تاریخ است .

یاما دارای پنج اصل می باشد که عبارتند از :

الف - عدم خشونت ( بی آزاری ) Ahimsa  :

"هیم سا " به معنای خشونت و آزار رساندن است . حرف ( آ - A ) در ابتدای کلمات سانسکریت مفهوم آن را تغییر     می دهد , لذا آهیمسا یعنی عدم آزار که می بایستی در پندار و گفتار و کردار رعایت گردد . آهیمسا را نکشتن موجود زنده هم معنی کرده اند ، به این جهت که عدم آزار شامل حیوانات هم می گردد .

خشونت حاصل ترس ، نادانی ، و ناتوانی است و باید از ترسها رها شویم در این راستا می بایستی در تحصیل علم و آگاهی به جدّ تلاش کنیم چون جهالت ریشه همه ناهنجاریهاست . خشم بدون داشتن ریشۀ ترس موجودیّت و هویّت ندارد . کسی که ترس نداشته باشد خشمگین هم نمی شود . ترس یعنی بیم ، و بیم ، بیماری می آورد .

به فرمایش مولا علی (ع) : بزرگترین گناه ترس است .

خشمگین شدن هیچگاه به نفع کسی نیست بلکه باعث می شود تا از نشاط و کما ل افراد کاسته شود . افراد و جهان تعهّدی ندارند تا مطابق میل و خواسته شما رفتار کنند . بپذیرید که دیگــران این حق را دارنــد به گونــه ای که شـما نمی پسندید رفتار کنند . یک شخص فهیم نمی تواند آگاهانه عصبانی شود ، چون ماهیّت آگاهی درست مثل نور و روشنائی است و ماهیّت عصبانیّت مثل تاریکی است . نمی توان هر دو را در آن واحد دارا بود . ترس و خشم هر دو یک ارتعاش دارند و آن ارتعاش " تخریب " است . ضمناً اگر خود را گرفتار برنامه ریزی فشرده کنید یا بخواهید در هر     زمینه ای به هر کس کمک کنید به منزلۀ خشونت نسبت به خویش است پس بهتر است بگوئیم آهیمسا یعنی در صلح و صفا و آرامش بودن با خویشتن خویش .

هزار بار پیاده طواف کعبه کنی                        قبول حق نشود گر دلی بیازاری

 ب - ساتیا ( Satya ) :

 به معنای صداقت ، راستی ، درستی ، دروغ نگفتن و عدم ریا می باشد .

 (( راستی و درستی شمشیر خداوند در زمین است به چیزی فرود نمی آید مگر آنکه آن را قطع کند ))

صداقت والاترین قاعدۀ اخلاقی است . میتوان گفت که صدق اوّلین پلۀ رهایی است بدانید که همه طالب راستی و صداقت هستند ، دلها از دروغ بیمار شده اند . به چرخه هستی معتقد باشید و بدانید که  اگر راستگو باشید ، راستی به سوی خودتان بر می گردد .

گاه به ما لطف دوست گاه جفا می رسد                 صورت اعمال ماست آنچه به ما می رسد

بپذیرید که دروغگو را به حریم خداوند راه نیست ، هیچ وقت از راستی و صداقت نترسید ، اینها هرگز نمی میرند . راز موفّقیّت ، نجات و فلاح و رستگاری شما در ....

دانلود كتاب,يوگا,دانلود كتب هنر يوگا,بوداي هندي,خرید کتاب, چاپ کتاب, خرید اینترنتی کتاب, کتاب رمان, کتاب دانشگاهی, مشاوره چاپ کتاب, فروش کتاب اینترنتی, چاپ کتاب, تبدیل پایان نامه به کتاب, ارسال کتاب, بانک کتاب کمک درسی, فروش پستی کتاب, پیک کتاب, فروش نرم افزار, چاپ تیراژ کم, خریدکتاب, فروش کتاب, چاپ کتاب, بانک کتاب,خرید کتاب, کتاب دانشگاهی, مشاوره چاپ کتاب, فروش کتاب, چاپ کتاب, تبدیل پایان نامه به کتاب, ارسال کتاب, بانک کتاب, فروش پستی کتاب, پیک کتاب, فروش نرم افزار, فروشگاه اینترنتی کتاب,  خرید اینترنتی کتاب دانشگاهی, خرید اینترنتی کتاب, چاپ تیراژ کم, خرید کتاب,دانلود کتاب,نرم افزار درسی, فروش کتاب, چاپ کتاب,   بانک کتاب فروش کتاب, فروش نرم افزار, چاپ تیراژ کم,فروش آنلاین کتاب, بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی,  نرم افزار درسی

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

یوگای پاتنجلی

یوگای پاتنجلی

آنچه که به عنوان اوّلین , دقیق ترین , روشنترین و علمی ترین متن از یوگا در دسترس می باشد  "یوگا سوتراهای پاتانجلی" است.

30 محصولات دیگر در همان شاخه: