فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، پیک کتاب، چاپ کتاب، بانک کتاب،خرید کتاب کمک آموزشی، خرید کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، اخذ فیپا و گرفتن مجوز کتاب، ارسال کتاب کمک درسی، سایت خرید کتاب فروش کتاب، خرید اینترنتی کتاب، کتاب، فروش آنلاین پستی کتاب، خرید اینترنتی

منشور کوروش هخامنشی

محصول جدید

منشور كوروش هخامنشي نخستين بيانيه جهاني حقوق بشر

جزییات بیشتر

تولید کننده
انتشارات فرهنگسرای میردشتی

180,000 ریال

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : رضا مرادي غياث آبادي

مشخصات محصول

موضوع : كتاب نفيس - تاريخ ايران - ايران باستان - هخامنشيان - كوروش - داريوش - منشور حقوق بشر - نشر نويد شيراز - نشر فرهنگسراي ميردشتي
قطع کتاب : رحلی
زبان : فارسی
چاپ متن : تک رنگ
تعداد صفحات : 32
جلد : گالینگور
نوع کاغذ : کرافت

اطلاعات بیشتر

منشور، استوانه يا فرمان كوروش بزرگ يكي از اسناد مهم و رشك انگيز از سربلندي و مداراي ايرانيان در دوران كهن است، و نيز همزمان، يكي از كهن‌ترين دستاوردهاي بشري در زمينه‌ي همزيستي آشتي‌جويانه، مدارا با ديگران حتي با دشمنان و كهن ترين سند كتبي در زمينه ي حقوق بشر نيز به شمار مي‌رود كه آفريننده‌ي آن نه تنها بزرگ‌ترين شاه ايراني دوران باستان است، بلكه او را بنيان‌گذار نخستين امپراتوري بزرگ و ديرپا در جهان نيز مي‌دانند.

منشور کوروش به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می شود در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می شود.

استوانهٔ کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده است.
نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می شود.[۱] این منشور یکی از بزرگترین نشانه های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

پیداسازی منشور کوروش
در سال ۱۲۵۹ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی به هنگام کاوش های باستان شناسی گروه بریتانیایی در محوطهٔ باستانی بابل در بین النهرین (میان رودان)، هرمزد رسام، باستان شناس بریتانیایی آسوری تبار، استوانهٔ گلی ای را یافت که شامل نوشته هایی به خط میخی بود.
جنس این استوانه کوروش از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی متر طول و ۱۱ سانتی متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش های تخریب شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده است. بررسی های بعدی نشان داد که نوشته های استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ پس از شکست دادن نبونید و تصرف کشور بابل، نوشته شده است.
این اثر در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک) در شهر بابل قرار داده شده بود. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می شود. از سوی دیگر، در سال ۱۳۷۵ آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه ای که آن را متعلق به نبونید پادشاه بابل می دانستند، در حقیقت پاره ای از استوانهٔ کوروش بزرگ، از سطرهای ۳۶ تا ۴۳ است.
پس از این آگاهی، این پاره از لوح استوانه ای که در دانشگاه ییل (Yale) در آمریکا نگهداری می شد، به موزه بریتانیا در لندن انتقال داده شد و به استوانهٔ اصلی پیوست گردید. پژوهش های زبان شناسی روی دو قطعه استخوان فسیل شدهٔ اسب که در موزهٔ شهر ممنوعه در چین نگهداری می شوند، منجر به شناسایی نسخهٔ چینی منشور کورش شد. قدمت این استخوان ها به دورهٔ سلطنت هخامنشیان بازمی گردد.

انتشارات فرهنگسراي ميردشتي با سابقه طولاني در چاپ كتب نفيس هنري و تاريخي، اقدام به چاپ كتاب "منشور كوروش هخامنشي نخستين بيانيه جهاني حقوق بشر" با كيفيت بسيار نفيس و جلد گالينگور نموده است.

كوروش,امپراطوري هخامنشي,ايران باستان,كتب نفيس,انتشارات,نشرميردشتي,نشر كتاب پارسه,نشر نويد شيراز,بانک کتابهای دانشگاهی,چاپ کتاب شعر,کتب زبان, کتاب کودک,فروش کتاب,چاپ کتاب,ارسال کتاب,بانک کتاب,پیک کتاب,پستی کتاب,کنکوری,چاپ و نشر,فروش آنلاین,مهندسی,عمومی,تخصصی,مرجع,انتشارات گسترش علوم پایه,کنکوری,درسی,کمک درسی,دانشگاهی,دوره دبیرستان,کتب مقطع راهنمایی,تحصیلات تکمیلی,کتب تست,ریاضی,کتب فیزیک,نجوم,علوم پایه,کتب نایاب,جزوه درسی,دانلود جزوه دانشگاهی, خرید کتاب و نرم افزار,کتب تاریخی,جهان باستان,کتب انتشارت مهتاب,نشر ابر سفید,سری کتاب کمبریج,بانک کتابهای دانشگاهی,چاپ کتاب شعر,کتب زبان, کتاب کودک,فروش کتاب,چاپ کتاب,ارسال کتاب,بانک کتاب,پیک کتاب,پستی کتاب,کنکوری,چاپ و نشر,فروش آنلاین,مهندسی,عمومی,تخصصی,مرجع,انتشارات گسترش علوم پایه,کنکوری,درسی,کمک درسی,دانشگاهی,دوره دبیرستان,کتب مقطع راهنمایی,تحصیلات تکمیلی,کتب تست,ریاضی,کتب فیزیک,نجوم,علوم پایه,کتب نایاب,جزوه درسی,دانلود جزوه دانشگاهی, خرید کتاب و نرم افزار

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

منشور کوروش هخامنشی

منشور کوروش هخامنشی

منشور كوروش هخامنشي نخستين بيانيه جهاني حقوق بشر

30 محصولات دیگر در همان شاخه:

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند: