خرید کتاب, فروش کتاب, فروش آنلاین, کتاب دانشگاهی, فروشگاه کتاب, چاپ کتاب, تبدیل پایان نامه به کتاب, ارسال کتاب, بانک کتاب, فروش پستی کتاب, پیک کتاب, فروش نرم افزار, چاپ تیراژ کم, فروشگاه اینترنتی کتاب ایران

مديريت جهانگردي

محصول جدید

راجر داس ویل در کتاب «مدیریت جهانگردی مبانی، راهبردها و آثار»، جهانگردی را در سه بخش مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. بخش اول با عنوان مدیریت جهانگردی، بخش دوم با عنوان آثار مدیریت جهانگردی و بخش آخر با عنوان استراتژی های مدیریت جهانگردی را در 384 صفحه گرد آوری کرده است.

جزییات بیشتر

تولید کننده
دفتر پژوهشهاي فرهنگي

46,000 ریال

افزودن به لیست دلخواه

مشخصات

نویسنده/ نویسندگان :راجر داس ویل
مترجم/ مترجمین :سیدمحمد اعرابی داود ایزدی
زبان :فارسی
قطع کتاب :وزیری
جلد :شومیز
نوع کاغذ :معمولی
شابك :9646269230

اطلاعات بیشتر

در اولین فصل از این کتاب نویسنده سعی بر این دارد تا تعاریف و مفاهیم جهانگردی را بیان کند تا خواننده با دید بازتری به خواندن مطالب بعدی کتاب بپردازد. نویسنده فصل اول را با تاریخچه جهانگردی شروع می کند و به بررسی توسعه و رشد جهانگردی می پردازد. در ادامه تعریفی از جهانگردی ارائه می دهد. بر اساس این تعریف جهانگردی عبارت است از: «مجموعه فعالیت های افرادی که به مکان هایی خارج از محل زندگی و کار خود به قصد تفریح و استراحت و انجام امور دیگر مسافرت می کنند و بیش از یک سال متوالی در آن مکان نمی مانند». به این نکته هم اشاره دارد که تعاریف ارائه شده در جهانگردی معمولا هر دو بعد عرضه و تقاضا را در نظر می گیرد. سپس به ساختار جهانگردی پرداخته است و سه سطح را مشخص می کند، سطح اول: سیاست های جهانگردی و چهارچوب استراتژی؛ و دستگاه دولتی متولی امور جهانگردی. سطح دوم: هتل ها، اسکان، پذیرایی، جاذبه ها و حمل و نقل. سطح سوم: شبکه خدمات حمایتی؛ و مطالب را برای خواننده جزئی و جزئی تر می کند. در ادامه ویژگی های بارز جهانگردی را بیان می کند از جمله اینکه قبل از خرید نمی توان نوع محصول و خدمت را دید، هرجا که خریداری شود همانجا هم مصرف می شود و مردم و محل-جایی که تولید می شود- بخشی از محصول هستند. این ویژگی ها نشانگر تفاوت جهانگردی با دیگر فعالیت های اقتصادی است. در پایان ساختار فرایند برنامه ریزی را با ارائه یک نمودار مختصرا توضیح می دهد.

در دومین فصل، نویسنده با ارائه مطالب کلی سعی دارد بحث تقاضا در صنعت جهانگردی را بیان کند. سوال هایی را در ابتدای فصل مطرح می کند و برای سهولت درک گردشگری برای گذراندن اوقات فراغت، گردشگری را به سه گروه کوچکتر گردشگری عام، گردشری خاص و گردشگری نوگرا تقسیم کرده است.  با ذکر سوال «آیا جهانگردی از طرف تقاضا هدایت می شود یا عرضه؟» مخاطب را به بحث تقاضای جهانگردی سوق می دهد، که خود نویسنده این عقیده را دارد که جهانگردی هم از طرف تقاضا و هم از طرف عرضه هدایت می شود. در ادامه از کشش تقاضا و طراحی ساختار تقاضای جهانگردی می گوید. برای سهولت درک شرایط بازار، بازار جهانگردی را بخش بندی کرده که هر بخش از بازار معرف افرادی با خصوصیات و مشخصات مختلف است: ملیت یا خاستگاه فرهنگی، جنسیت، مرحله زندگی، موقعیت اجتماعی، ویژگی های روحی-روانی، انگیزه ها-علایق و شیوه مسافرت از جمله این بخش ها است. برای تکمیل اطلاعات موجود توضیحی در ارتباط با نظرسنجی از دیدار کنندگان می دهد. در پایان هم اشاره ای دارد به ضروری بودن وجود نظام اطلاعات بازار؛ زیرا این نظام اطلاعاتی به منظور مطالعه خصوصیات و روندهای بازار طراحی شده است و در این نظام می توان نتایج سودمندی را کسب کرد.

در فصل سوم با مبحث عرضه روبه رو می شویم. نویسنده این فصل را با مطرح کردن بحث آمیخته بازاریابی شروع می کند. آمیخته بازاریابی از چند بخش تشکیل می شود: محصول، قیمت، پیشبرد، سیمای عمومی، توزیع که نویسنده جزء به جزء آن را در ادامه فصل بررسی می کند. در ادامه اشاره ای هم دارد به مقصد در جهانگردی، حمل و نقل، جاده ها و امکاناتی که باعث دسترسی جهانگرد به مقصد می شود، نویسنده بر این عقیده است که با مفهوم مقصد باید با احتیاط برخورد کرد، زیرا هر کشور یا منطقه ای نمی تواند محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت باشد. سپس به توصیف چرخه حیات محصول می پردازد؛ با توجه به چرخه حیات، محصول عرضه می شود، رشد می کند به بلوغ می رسد و پس از یک سیر صعودی متوقف می شود و سپس نزول می کند. آنگاه خلاصه ای از مفاهیم توسعه و امکان سنجی محصول و تسهیلات و خدمات در جهانگردی را ارائه می کند. در پایان فصل فهرست کنترل امکان سنجی طرح را در دو دیدگاه بررسی می کند.

فصل چهارم با عنوان تجارت جهانگردی، مباحثی را در ارتباط با تجارت جهانگردی و نقش ها و روابط موجود در ان بیان می کند. تجارت جهانگردی را اینگونه تعریف می کند: از فعالیت هایی تشکیل می شود که مسافرت های گروهی را تدارک دیده یا به فروش می رسانند، یا جلسات، کنفرانس ها و نمایشگاه های جهانگردی را سازماندهی می نمایند. نویسنده اجزای تشکیل دهنده این تجارت را مفصلا تشریح می کند. تورگردانهای بزرگ، عمده فروشان، خرده فروشان، سرویس های مدیریت مسافرت، سازمان دهندگان مراسم و رویداد های مهم و... از جمله شرکت ها و گروه هایی هستند که در مبحث تجارت جهانگردی نقش به سزایی دارند. در ادامه نویسنده به این موضوع اشاره دارد که یک تورگردان برای موفق بودن در کار خود به چه عوامل و نکاتی توجه کند، نکاتی از قبیل سرویس حمل و نقل، ثبات قیمت، محرمانه بودن، خطرات و مسئولیت ها و... . سپس نویسنده از دیدگاه های موجود و انتخاب تورگردان ها مباحثی را مطرح می کند و در پایان به بررسی فهرست کنترل تجارت جهانگردی و کنترل راهبردها می پردازد، فهرست کنترل راهبردها نشان می دهد که دولت چگونه، مسائل بازاریابی مقصد را از طریق تورگردان کنترل می کند.

فصل پنجم با عنوان دستگاه دولتی متولی جهانگردی، به مباحثی مرتبط با دستگاه های دولتی، اهداف آنها، ویژگی های مدیریتی، نقش و قلمرو مدیریت دولتی می پردازد. هدف از مدیریت دولتی ایجاد چهارچوبی است که توسط آن کشور بتواند رفاه همه شهروندانش را فراهم و تقویت کند و در عین حال از حقوق افراد حمایت نماید. اشکال مختلف مشارکت دولت در اداره ی امور جهانگردی را بیان می کند و محدودیت های سازمان دولتی و خصوصی را شرح می دهد و اینکه اتحادیه ای حرفه ای و تجاری از مهم ترین سازمان های بخش خصوصی فعال در امر جهانگردی هستند. در ادامه از مزایای تمرکز زدایی نکاتی را عنوان می کند؛ تمرکز زدایی در بسیاری از کشورها به مقامات دولت محلی و منطقه ای، در مورد بسیاری تصمیم های توسعه ای اختیار و خود مختاری بخشیده است. به دنبال آن نویسنده دیدگاه ها و روابط دولت با شرکت ها را توصیف کرده، و نویسنده در پایان به بررسی قوانین موجود در امور جهانگردی و سازمان های بین المللی و همکاری این سازمان ها می پردازد.

در فصل ششم نویسنده به برنامه های توسعه اقتصادی در امر جهانگردی می پردازد. ابتدا سعی بر این دارد تا مخاطب را با دیدگاه واضحی از جهانگردی آشنا کند و به این نکته اشاره دارد که باید به مساله جهانگردی از دیدگاه اقتصاد کلان نگاه کرد، در ادامه سیاست ها و برنامه های توسعه اقتصادی و موانع اصلی رشد که به طور کلی عبارتند از نبودن انسانی ماهر، نبودن منابع طبیعی لازم، نبودن سرمایه و ... را تشریح و برای جذب سرمایه گذاری خارجی راه کار ها و طرح هایی را عنوان می کند. ضریب تکاثر نشت درآمد جهانگردی به بیرون از ساختار اقتصاد و آثار غیر مستقیم ایجاد شده در اقتصاد را اندازه گیری می کند و نویسنده در پایان از ضریب تکاثر و مسائل مرتبط با آن از قبیل روش داد و ستانده و نشت ها  مسائلی را شرح می دهد.

در فصل هفتم با عنوان جهانگردی و محیط زیست، نویسنده از برنامه ها و طرح های توسعه محیط زیست برای رشد قطب گردشگری شرح می دهد، و بر این عقیده است که توسعه ای که باعث ویرانگری منابع و تبدیل دنیا به مکانی فقیر شود قابل تحمل نیست. در ادامه به بررسی هزینه های زیست محیطی می پردازد و به این نکته اشاره دارد حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی نباید مانع از بهره برداری مردم شود. در ادامه از توانایی های جهانگردی و اینکه می تواند چه نقشی داشته باشد مسائلی را عنوان کرده، اینکه جهانگردی قادر است کانون توجه را به مسائل زیست محیطی معطوف کند و پایه گذار طرح های باشد که موجب حفظ و حراست از محیط زیست شوند. نویسنده برای توجیه استفاده از منابع تکنیک تجزیه تحلیل، هزینه منفعت را ارائه می دهد. همیشه برای کسب فضای بیشتر رقابت هایی وجود داشته است و برنامه ریزی مصرف زمین، اساسی را برای بخش های مختلف به ویژه جهانگردان تامین می کند. نوسنده در این فصل به توصیف به منطقه بندی و برنامه ریزی و مصرف زمین پرداخته و سپس مسائلی از ظرفیت پذیرش و جلوگیری از حداقل رساندن آسیب به محیط را عنوان می کند. به دنبال  آن استاندارد های مدیریت محیط زیست در اروپا را شرح می دهد و به بررسی فهرست کنترل می پردازد. در پایان این فصل نویسنده خلاصه ای از آثار زیست محیطی را توصیف کرده از جمله تغییر، آلودگی، دفع مواد زاید، ترافیک و ازدحام و ... ، و به دنبا آن انکاتی در ارتباط با مشارکت اجتماعی را عنوان می کند.

 

از جمله تاثیراتی که جهانگردی بر مقصد می گذارد تاثیرات فرهنگی و اجتماعی است بدیهی است که جهانگردی هم آثاری را بر روی مسافر بر جای می گذارد و هم بر روی مردم مقصد که نویسنده در فصل هشتم بررسی این آثار پرداخته است. ابتدا مفهوم فرهنگ را تشریح کرده؛ فرهنگ را می توان مجموعه ای از اندیشه ها، باورها، ارزش ها، معرفت ها و رفتار ها که پایه مشترک کلیه اعمال اجتماعی را تشکیل می دهد تعریف کرد. سپس از فرهنگ مشترک و وجه اشتراک مردم یک کشور، مکاتب فکری مخالف جهانگردی مطالبی را عنوان می کند و به توصیف برخی مفاهیم فرهنگی می پردازد؛ مفاهیمی از قبیل بدویت، شرق ستیزی، احساس شناسی و .... . به دنبال آن نویسنده به بررسی نقش مذهب پرداخته و     بر این عقیده است که مذاهب مختلف باید بردباری نشان دهند و تعهد بیشتری نسبت به مذاهب و ادیان دیگر احساس کنند، تبادل افکار میان ادیان به همراه فعالیت های فرهنگی مختلف می تواند بخشی مثبت از جهانگردی را تشکیل دهد. سپس تفاوت مهاجران و جهانگردان را مشخص می کند. در پایان هم اشاره ای دارد به گسترش بیماری ایدز و تاثیر آن بر جهانگردی.

در نهمین فصل با عنوان مسائل توسعه، به برسی گسترش توسعه جهانگردی و سرمایه گذاری و تمامی اموری که باعث پیشرفت قطب گردشگری یک منطقه می شود پرداخته است مواردی از قبیل توجه به هتل و شرکت های کوچک، مقصد های قدیمی و جدید، ایجاد هماهنگی، ایجاد محصول پایه و ... . در پایان هم نویسنده اشاره ای دارد به مسئله ی امنیت در جهانگردی که وجود آن تاثیر بسزایی برای توسعه گردشگری یک مکان دارد.

در فصل دهم نویسنده به اهمیت و ضرورت برنامه ریزی تاکید دارد. تعاریفی از برنامه ریزی ارائه می دهد،  در برنامه ریزی فیزیکی به موضوعاتی چون طراحی راه کار های مناسب برای بهره برداری بهینه از فضا و زمین، منطقه بندی و آثار و عوارض احداث تاسیسات جدید نیز پرداخته می شود. سپس نویسنده نکاتی از تهیه و تدوین طرح جامع جهانگردی و برنامه ریزی مستمر عنوان می کند، و نویسنده بر این عقیده است که دستگاه دولتی متولی امور جهانگردی، باید امور جهانگردی را اداره نموده و فعالیت های برنامه ریزی توسط بخش های مختلف را هماهنگ کند. در ادامه نویسنده چگونگی مدیریت بر مبنای هدف را شرح داده که مدیریت بر مبنای هدف روش متحد و یکی کردن اهداف سازمانی با تمنیات مدیران است. سپس به توصیف برنامه ریزی در سطح مختلف می پردازد. از تنظیم مقررات در بخش جهانگردی و از نظام های طبقه بندی تسهیلات جهانگردی مطالبی را عنوان می کند. در پایان به بررسی فن تجزیه تحلیل چهار بعدی که عبارتند از نقاط قوت-نقاط ضعف فرصت ها، تهدید ها می پردازد.

نویسنده فصل یازدهم را با شرح استراتیژی و راهبرد ها برای پیشرفت و توسعه جهانگردی و بازاریابی بهتر آن شروع می کند. تفاوت هایی از مدیریت دستگاه دولتی متولی امور جهانگردی و اداره ی امور بخش جهانگردی بیان و نکاتی از تقسیم بندی نظام اداری دستگاه دولتی متولی امور جهانگردی عنوان می کند. نظام اداری دستگاه دولتی متولی امور جهانگردی می تواند به مدیریت کل، مدیریت منابع انسانی، مدیریت مالی و حسابداری تقسیم شود. در ادامه خلاصه ای از نظارت سیستم های اطلاعاتی را شرح می دهد و اینکه طراحی یک سیستم اطلاعات مدیریت، بدون استفاده از تکنولوژی به روز آوری اطلاعات، عملی و انجام پذیر نیست. به دنبال آن از کاربرد تحقیقات در دستگاه دولتی متولی امور جهانگردی و اهداف و نتایج و انواع فعالیت ها می گوید. که این اهداف عبارت است از توسعه و اصلاح توان دولت برای مدیریت اثر بخش جهانگردی از طریق: سیاست ها و استراتیژی های توسعه جهانگردی، توسعه سازمانی، مدیریت برمبنای هدف و همکاری نزدیک در بخش جهانگردی. در پایان هم الگویی برای سیستم اطلاعات مدیریت ارائه می دهد و به شرح فهرست مختصری از دارایی های جهانگردی می پردازد.

راهبرد ها و استراتیژی های بازاریابی کمک می کند تا در بازار به نتیجه ی مطلوبی برسیم و برای رسیدن به چنین نتیجه ای مسلما دستگاه دولتی متولی امور جهانگردی نقش بسزایی دارد. در فصل دوازدهم نویسنده به تمامی مسائل مرتبط با بازاریابی جهانگردی می پردازد و جز به جز آن را بررسی می کند. تحقیقات بازار، عملیات پیشبرد، تبلیغات، مواد سمعی و بصری و چاپی، پوسترها و ... از جمله استراتیژی های بازاریابی است که نویسنده آنها را مفصلا شرح داده و در ادامه به ارزیابی اثر بخش بودن یا نبودن یک تیلیغات پرداخته است. اندازه گیری اثر بخشی عملیات تبلیغات و پیشبرد بخش خصوصی اغلب ساده تر است. از طریق نتایج فروش حاصله می توان اثر بخشی کاتالوگ یک تورگردان را تا حدودی ارزیابی کرد. اما عوامل موثر بسیاری در تصمیم های خرید یک شخص وجود دارد که تبلیغات و پیشبرد یکی از این عوامل است. در پایان هم نتایج برنامه ربزی فعالیت های بازاریابی را بررسی می کند.

توسعه محصول جهانگردی، نیازمند برنامه ریزی در سطوح مختلف، برنامه ریزی های کلان، برنامه ریزی های کالبدی، برنامه ریزی های منطقه ای جهانگردی و ... است که در فصل سیزدهم نویسنده به شرح و توصیف آنها پرداخته است. در این فصل نویسند سعی بر این دارد تا به بررسی مبانی توسعه محصول بپردازد و با توصیف فعالیت ها و نتایج و اهداف مرتبط با توسعه، راه کار های نوینی را ارائه دهد.

در فصل چهاردهم با عنوان مدیریت توسعه منابع انسانی، نویسنده به اهمیت و ضرورت منابع انسانی تاکید بسیاری دارد. زیرا در مدیریت منابع انسانی مدیران تلاش می کنند منایع انسانی را با توجه به استاندارد ها آموزش دهند، آنها را با شرایط کار آشنا کنند پس به خوبی باید از این منابع محافظت کرد زیرا با توجه به این همه تلاش برای آموزش و ... ، جایگزین کردن آنها بسیار دشوار است. نویسنده تمامی فعالیت های توسعه منابع انسانی را بررسی می کند و در پایان اهداف و نتایج توسعه این منابع را توصیف می کند. نویسنده این عقیده را دارد که از جمله اهداف توسعه منابع انسانی، تعیین و شناسایی دیگر نیازهای نیروی انسانی و بررسی، طراحی، تدوین و توسعه همه سیاست ها و استراتیژی های توسعه ی منابع انسانی برای بخش جهانگردی است.

آگاه ساختن مردم از روند گردشگری بسار حائز اهمیت می باشد و در فصل پایانی (فصل پانزدهم) با عنوان مدیریت اطلاع رسانی، به توصیف برنامه های اطلاع رسانی می پردازد. نقاط قوت گردشگری داخلی را توصیف می کند. گردشگری داخلی موجب توسعه اقتصاد محلی می شود، درآمد زا است، سرمایه گذاری دا تشویق می کند و ... . سپس نویسنده مسائلی از جامعه محلی و مشورت در طرح های جدید با آنها مطالبی را عنوان می کند. در ادامه به بررسی اهمیت ارتباط مطبوعات و کنفرانس های مطبوعات می پردازد.به طور کلی نویسنده در این فصل کلیه فعالیت های اطلاع رسانی را جز به جز بررسی می کند.

در پایان کتاب هم کتابنامه و واژه نامه ای از مسائل مرتبط با جهانگردی ارائه می دهد.

 

کتب نایاب - گردشگری - دانلود جزوه دانشگاهی -  سازماندهی اهداف،استراتژیها،و برنامه ها - بانک کتابهای دانشگاهی - بانک کتابهای مهندسی – نشر گسترش علوم پایه - بانک کتابهای پزشکی – خرید آنلاین کتاب – معتبرترین فروشگاه اینترنتی - بانک کتابهای کامپیوتر -  بازاریابی - برنامه ریزی کسب و کار خرد - برنامه ریزی شرکتهای اقتصادی جدید - برنامه ریزی - برنامه بازاریابی محصول

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

مديريت جهانگردي

مديريت جهانگردي

راجر داس ویل در کتاب «مدیریت جهانگردی مبانی، راهبردها و آثار»، جهانگردی را در سه بخش مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. بخش اول با عنوان مدیریت جهانگردی، بخش دوم با عنوان آثار مدیریت جهانگردی و بخش آخر با عنوان استراتژی های مدیریت جهانگردی را در 384 صفحه گرد آوری کرده است.

ویژگی ها

پدیدآورندگان

نویسنده/ نویسندگان : راجر داس ویل
مترجم/ مترجمین : سیدمحمد اعرابی داود ایزدی

مشخصات فنی

قطع کتاب : وزیری
جلد : شومیز
نوع کاغذ : معمولی

Other Features

زبان : فارسی
شابك : 9646269230

3 محصولات دیگر در همان شاخه: